петък, 22 декември 2017 г.

Кандидатстудентски изпити СУ "Св. Климент Охридски"

 На заседание на Академичния съвет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, проведено на 20 декември 2017 г., бяха приети документите за кандидатстудентската кампания през 2018 г. - Правилник, график за провеждане на двете кандидатстудентски сесии и балообразуването за специалностите в Алма матер.
Приемът на заявления за явяване на изпити за първата и втората кандидатстудентска сесия започва на 19 февруари 2018 г. Крайният срок е 9 март 2018 г. за първата кандидатстудентска сесия и 18 май 2018 г. за втората кандидатстудентска сесия. Таксата за явяване на изпит е 30 лв.
Първата изпитна сесия ще се проведе в неделните дни в периода 18 март - 22 април 2018 г., а втората - в съботните и неделните дни от 27 май до 24 юни 2018 г.

ГРАФИК - КАНДИДАТСТУДЕНТСКИ ИЗПИТИ 2018/2019 г.

Прием на документи за първа кандидатстудентска изпитна сесия
от 19.02. до 09.03.2018 г.
Дата Състезателен предмет Начало на изпита
18 март
(неделя)
Български език и литература
Физика
9,00 ч.
14,00 ч.
25 март
(неделя)
Математика II
Химия
9,00 ч.
14,00 ч.
01 април
(неделя)
История на България
Журналистика – писмен
9,00 ч.
14,00 ч.
15 април
(неделя)
Биология
Събеседване за специалност Музикални медийни технологии и тонрежисура
География
9,00 ч.
9,00 ч.
14,00 ч.

22 април
(неделя)
Математика I
Събеседване за специалност Изобразително изкуство
Теология (устен)
Музикален инструмент или пеене
Събеседване за специалност Графичен дизайн
9,00 ч.
9,00 ч.
12,00 ч.
14,00 ч.
14,00 ч.
Прием на документи за втора кандидатстудентска изпитна сесия – до 18.05.2018 г.
27 май
(неделя)
Немски език
Испански език
9,00 ч.
14,00 ч.
03 юни
(неделя)
Български език и литература
Италиански език
Философия и социални науки
9,00 ч.
14,00 ч.
14.00 ч.
09 юни
(събота)
Журналистика (писмен)
Математика I
9,00 ч.
14,00 ч.
10 юни
(неделя)
Английски език
Биология
9,00 ч.
14,00 ч.
16 юни
(събота)
История на България
Химия
9,00 ч.
14,00 ч.

17 юни
(неделя)
Математика ІI
Събеседване за специалност Музикални медийни технологии и тонрежисура
Теология (устен)
Руски език
9,00 ч.
9,00 ч.
12,00 ч.
14,00 ч.

23 юни
(събота)
Журналистика (устен)
Събеседване за специалност Изобразително изкуство
Музикален инструмент или пеене
Физика
Събеседване за специалност Графичен дизайн
9,00 ч.
9,00 ч.
13,00 ч.
14,00 ч.
14,00 ч.
24 юни
(неделя)
Френски език
География
9,00 ч.
14,00 ч.
Кандидат-студентите отново ще имат възможност да подадат документи онлайн, на място в Софийския университет или в бюрата на фирмите в страната. Зрелостниците могат да заплатят и таксите за явяване на изпит и за участие в класирането онлайн, в случай че регистрирането им е изцяло чрез онлайн системата за кандидатстудентската кампания.
За поредна година документите за класиране ще се приемат онлайн, а записите ще бъдат валидирани в периода 18-30 юни 2018 г. в Ректората на Софийския университет, както и в офисите на бюрата в страната до 29 юни 2018 г.
На 10 юли 2018 г. ще бъде обявен първият етап на класирането на кандидат-студентите. Класираните кандидат-студенти ще имат възможност от 11 юли до 13 юли включително да се запишат в специалността, в която са класирани, като не участват в следващите етапи; да депозират оригинала на дипломата за средно образование и да попълнят декларация за участие в следващите етапи на класиране за по-предна желана специалност; да не потвърдят или да не се запишат – в тези случаи отпадат от всички класирания и губят придобитите студентски права. Незаетите от тях места се попълват на следващото класиране. Класираните по първа желана специалност кандидати трябва да се запишат на този етап от класирането без право на потвърждаване или изчакване края на класиранията. Некласираните от този етап кандидати не подават декларация за участие в класирането и не депозират диплома за средно образование, тъй като участват автоматично в следващия етап на класирането.
На 17 юли 2018 г. ще бъде обявен вторият етап на класирането. В него участват потвърдилите от първия етап кандидати, за които е възможно прекласиране в по-предна желана специалност, посочена в състезателния картон, както и некласираните кандидат-студенти. Потвърждаването или записването на класиралите се от втория етап кандидати се извършва от 18 до 20 юли 2018 г. включително. Непотвърдилите от второто класиране кандидати губят правото си за участие в третото класиране.
Третият етап на класирането ще бъде обявен на 24 юли 2018 г. Срокът за записване е от 25 до 27 юли 2018 г. Резултатите от това класиране са окончателни.
За пета поредна година в Стопанския факултет на Софийския университет международно признати сертификати за ниво на езика В2 според Общата европейска референтна рамка за езици за владеене на английски, френски и немски език ще се приемат като условие за кандидатстване за специалностите „Икономика и финанси“ и „Стопанско управление“. С международно признати сертификати за владеене на английски ще се допускат до участие в класиране и кандидати за специалност „Хебраистика“.
Пет от общо 117 специалности не използват оценките от матурите вместо изпит. Това са регулираните специалности „Право“, „Медицина“ и „Фармация“ и две от специалностите във Факултета по журналистика и масова комуникация – „Журналистика“ и „Връзки с обществеността“.
За специалността "Книгоиздаване" от тази година приемът е по избор - или с изпит по журналистика (писмен) и журналистика (устен), или с оценките от матурите по български език и литература; история и цивилизация; философски цикъл или чужд език.
Осем са новите бакалавърски програми за учебната 2018/2019 година на Софийския университет – „Учител по природни науки в основна степен на образование“, „Философия“ на английски език, „Комуникационен мениджмънт“, „Компютърно инженерство“, „Публични информационни системи“, „История и чужд език“ (английски или френски език), „География и английски език“ и „Африканистика“ на английски език.
До края на януари 2018 г. ще бъде издаден Справочник за кандидат-студентите. В края на февруари следващата година ще стартира участието на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в кандидатстудентските борси в страната.
Нови специалности в Софийския университет
Специалност „Учител по природни науки в основна степен на образование“
Основната цел на специалността е подготовка на учители по предметите „Човекът и природата“, „Физика и астрономия“, „Химия и опазване на околната среда“, „Биология и здравно образование“ в българските училища. Студентите получават базисно образование по физика, химия и биология и по дисциплини, свързани с педагогиката и психологията.
Кандидатстването е по избор с изпит или матура по физика/физика и астрономия; математика І или ІІ/ математика; химия/химия и опазване на околната среда или биология/биология и здравно образование.
Специалност „Философия“ на английски език
Специалността ще подготвя специалисти, изследователи и преподаватели в областта на философията и в сфери, свързани с икономиката на знанието в държавния и неправителствен сектор.
Кандидатстването за бакалавърската програма е по избор с изпит по: философия и социални науки; български език и литература; история на България; английски език; немски език; френски език; испански език; италиански език; руски език; математика І; математика ІІ или с матура по: философски цикъл или чужд език.
Специалност „Комуникационен мениджмънт“
Специалността дава знания и умения в областта на комуникациите – журналистиката, аудиовизия, медии, стопанските науки – финансиране и управление на организациите, създаващи информационно и медийно съдържание, юридическите науки – авторски права, правото на достъп до информация, административни и търговски отношения в областта на медиите и комуникациите, обществени комуникации и информационни науки – създаване и разпространяване на информация чрез различни канали.
Кандидат-студентите ще могат да избират да се явят на изпит по български език и литература; английски език; немски език; френски език; испански език; италиански език; руски език; математика или да кандидатстват с оценката от държавен зрелостен изпит по тези предмети.
Специалност „Компютърно инженерство“
Специалността е насочена към проектиране, конструиране, производство, използване и поддръжка на софтуерните и хардуерните компоненти на компютърните системи и компютърно-управляемата апаратура. Студентите ще получат солидна обща подготовка в областта на приложната математика, природните науки, електронното инженерство и програмирането, съчетана със специализирани знания в областта на хардуера, компютърни архитектури, компютърни мрежи, сензори, микроконтролери и др.
Кандидат-студентите ще могат да избират да се явят на изпит по физика, математика I или математика II или химия или да кандидатстват с оценка от държавни зрелостни изпити по физика и астрономия, математика или химия и опазване на околната среда.
Специалност „Публично-информационни системи“
Специалността предлага знания за методите на подбор, придобиване, организиране и архивиране на информацията, за процесите, които протичат в информационните системи и инфраструктура и за процесите по стандартизация и осигуряване на функционална съвместимост между елементите на информационните системи. Студентите ще усвоят технологии за създаване, класифициране, съхраняване и разпространяване на информацията, както за дигитализация и виртуализация на обекти на различни информационни системи и умения за организиране и управление на информация в различни области на знанието.
Кандидат-студентите ще могат да избират да се явят на изпит по философия и социални науки; български език и литература; история на България; английски език; немски език; френски език; испански език; италиански език; математика І; математика ІІ или география или да кандидатстват с оценка от държавен зрелостен изпит по философски цикъл; български език и литература; история и цивилизация; английски език; немски език; френски език; испански език; италиански език; руски език; математика; география и икономика; физика и астрономия; химия и опазване на околната среда или биология и здравно образование.
Специалност „История и чужд език“
Специалността предлага фундаментални знания в областта на историческата наука и филологията и в усвояването на чужд език и методиката на преподаване на история и чужд език в средното училище. Учебният план включва теоретична и практическа подготовка по основни исторически, филологически и педагогически дисциплини.
Кандидат-студентите ще могат да избират да се явят на изпити по история на България и английски или френски език; да се явят на изпити по история на България и да кандидатстват с оценката си от матура по английски или френски език; да кандидатстват с оценката си от матура по история на България и български език и литература и да положат изпит по английски или френски език или да кандидатстват с оценки от матура по английски или френски език.
Специалност „География и английски език“
Основната цел на обучението е подготовката на висококвалифицирани педагогически специалисти по география и английски език. Студентите ще придобият фундаментални знания в областта на географската наука и филологията и методиката на преподаване на география и английски език в основното и средното училище. Учебният план включва теоретична и практическа подготовка по основни географски, филологически и педагогически дисциплини и задължителни специализирани практики.
Кандидат-студентите ще могат да избират да се явят на изпит по география или английски език или да кандидатстват с оценката от държавен зрелостен изпит по география и икономика или английски език.
Специалност „Африканистика“ на английски език
Обучението в специалността е ориентирано към широка общообразователна подготовка по базисни лингвистични, литературоведски и културологични дисциплини, които ще се преподават на английски език. Специалността ще бъде първата в България, която предлага пълен цикъл на обучение на и по английски като първи чужд език и френски или португалски като втори чужд език. Студентите ще получат задълбочена специализирана подготовка в областта на африканските литератури, култури, лингвистика, превод. Специалността предлага и изучаване на четири африкански езика.
Кандидат-студентите ще могат да избират да се явят на изпит по английски език или да кандидатстват с оценката от държавен зрелостен изпит по английски език.
Източник: СУ "Св. Климент Охридски"

сряда, 20 декември 2017 г.


What is Christmas? It is tenderness for the past, courage for the present, hope for the future. It is a fervent wish that every cup may overflow with blessings rich and eternal, and that every path may lead to peace.” -- Agnes M. Pharo (1904-1985)



петък, 15 декември 2017 г.

Рейтингова система на висшите училища в България - 2017 г.

Според данните в рейтинговата системата за 2017 г.( http://rsvu.mon.bg/rsvu3/) делът на регистрираните безработни сред завършилите български висши училища през последните 5 години спада до 2,91% от 3,38% през миналата година и от над 4% през 2013 година. В същото време делът на наетите висшисти, които през първите 5 години след завършването си работят на позиция, за която се изисква висше образование, нараства до 48,56% от 47,34% преди година.
Най-ниска безработица (под 1%) и най-висока степен на приложение на придобитото висше образование (над 90%) за поредна година се наблюдават сред завършилите професионалните направления Медицина, Фармация, Стоматология и Военно дело.
Десетте професионални направления с най-високи средни доходи сред завършилите са: Информатика и компютърни науки; Математика; Комуникационна и компютърна техника; Обществено здраве; Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми; Металургия; Военно дело; Фармация; Медицина; и Електротехника, електроника и автоматика.
Софийският университет, Медицинският университет – София, и Химикотехнологичният и металургичен университет са трите висши училища в България с най-висок индекс на цитируемост на научните публикации.
 Данните в рейтинговата система показват, че броят на студентите във висшите училища през 2017 година намалява с над 10% в сравнение с 2013 година.
Предстои промяна и на постановлението на Министерския съвет, с което се регулира приема. В приоритетните направления с най-голям очакване недостиг на кадри за пазара на труда ще бъдат включени химическите, физическите науки, химични технологии, религия и теология и материали и материалознание. В момента за такива направления в постановлението са посочени математика, информатика и компютърни науки и комуникационна и компютърна техника.
Източник: МОН

петък, 10 ноември 2017 г.

10 ноември - Световен ден на науката за мир и развитие

10 ноември - Световен ден на науката за мир и развитие
Мотото на деня за 2017 г. е: "Науката като основа за глобално разбирателство"
Отбелязва се от 2002 г. с резолюция 31C/ 20 от 2001 г. на 31-а Генерална конференция на Организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО). Инициативата за честване на деня се заражда на Световната конференция за наука в Будапеща, Унгария (26 юни - 1 юли 1999), организирана със съдействието на ЮНЕСКО и Международния съвет за наука, за да се отбележи приноса на науката за устойчивото развитие и перспективите за постигане на траен мир.

четвъртък, 2 ноември 2017 г.

Асен Разцветников

На днешния ден се навършват 120 години от рождението на Асен Разцветников

Спомняте ли си тези прекрасни гатанки?
"Бяла, бяла лехица
с черна, черна пшеница,
жънеме я с очите,
мелиме я с главите
и с погача богата
храниме си душата.
Що е то?"
"Воденичка
на стеничка,
денем нощем не спира,
работа си намира,
чука, трака, отпява —
сто години вървяла,
нито зрънце не смляла.
Що е то?"

вторник, 24 октомври 2017 г.

Антони ван Льовенхук

Един забележителен човек, превърнал хобито си в наука и поставил основите на научната микроскопия - Антони ван Льовенхук, роден на 24 октомври 1632 година в холандския град Делфт.
Собственик на магазин за платове, но с огромен интерес към изработването на лещи, Льовенхук дори създава метод за производството им, използвайки не шлифоване, а разтопяване на стъкло. Откритият от Льовенхук метод дава значителен тласък на науката, защото лещите, създадени от него, позволяват 275 пъти увеличаване на наблюдаваните обекти, вместо 20-кратното увеличение, което се използва до този момент. И това позволява Льовенук да стане първият човек наблюдавал и описал бактерии и протозои, едноклетъчни водорасли, инфузории, мускулни влакна, движение на еритроцити в капиляри и много други.
Oт 1673 г. започва да  изпраща до Кралското дружество в Лондон  писма с описания из света на микроскопичните „животинки“. В продължение на 46 години с повече от 400 такива писма той смайва света с чудесата на един неизвестен дотогава свят.
През 1680 години Льовенхук става член на Лондонското кралско дружество.

петък, 8 септември 2017 г.

The 9 BEST Scientific Study Tips





1. Продължителното учене не е ефективно. Напротив – ученето в по-кратки интервали от време, разпределено във времето, е по-добър избор. Например 10 часа учене в един ден е по-неефективно от двадесет 30-минутни сесии, разпределени в няколко седмици.
2. Ученето в определена част на деня „тренира“ мозъка. По-лесно е да запомним нещо, ако го правим в обичайно за нас време от деня. Така например, ако мозъкът ни привикне да усвоява нови неща сутрин, ще ни е по-лесно да учим по това време на деня.
3. Препрочитането е неефективно. За разлика от него, воденето на бележки е средство, което подпомага много повече ученето и съдейства за по-лесното запомняне на понятия, термини, правила, определения и т.н. Те освен текст, могат да съдържат и изображения, които улесняват запомнянето на дадена информация.
4. Всяка учебна сесия трябва да има специфична цел. Ако не сте наясно с нея и накрая не може да си обясните простичко наученото, процесът е бил безсмислен.
5. Учете със съзнанието на преподавател. Хората, които учат със съзнанието, че след това трябва да обучат други хора, показват много по-добри резултати в разбирането и усвояването на материята.
6. Практика, практика, практика! Тестването на наученото ни помага не само да преценим какво сме усвоили, но и да усъвършенстваме знанията си, благодарение на грешките. То също така ни стимулира да преследваме още по-добри резултати.
7. Екипирайте се с всичко, необходимо за процеса на учене. Тефтер, химикалка, маркер, ножица, цветни моливи...Това предразполага мозъка към учене.
8. Внимавайте с музикалния фон и любимата плейлиста. Докато някои изследвания потвърждават положителния ефект на класическата музика върху фокуса, то много други предупреждават, че слушането на музика може да е изключително вредно за способността ни да се фокусираме.
9. Оставете настрани мобилния телефон. Той често се превръща в основен разсейващ фактор.

събота, 26 август 2017 г.

140 години от Шипченската епопея

С боевете на Шипка през 1877 г. се дава началото на свободна България. От 21 до 26 август 1877 г. българските опълченци и редовна руска армия водят сражения на върха срещу значително превъзхождащата ги по численост турска армия, водена от Сюлейман паша.
Задачата на малобройния руско-български отряд под командването на ген. Н.Г. Столетов, наброяващ около 7 500 души е да не ѝ позволи да премине Балкана и да се съедини с турските части в Североизточна България в помощ на обсадената в Плевен армия на Осман паша.
Най-тежък и решаващ за отбраната е третият ден – 11/23 август, когато турците все повече затягат обръча около защитниците, а боеприпасите са на привършване. Следобед Сюлейман паша хвърля в боя всичките си резерви срещу центъра на отбраната. В този най-критичен момент, когато изглеждало, че Шипка ще падне, от Габрово пристига първото подкрепление, изпратено от ген. Радецки. Надвечер пристигат всички роти на 16 стрелкови батальон и след ожесточен бой турците отстъпват. Шипка е спасена!
Отстояването на прохода и през следващите три дни с пристигналите подкрепления показва на противника категорично, че трябва да изостави първоначалния замисъл за успешна обсада на шипченските позиции и настъпление в Северна България. Изходът на войната, е решен на Шипка. На чуждестранните кореспонденти, посетили Шипченския проход след шестдневните августовски боеве, ген. Радецки заявява: „Пишете главно за храбрите ми полкове и доблестното българско опълчение, които, когато нямаха боеприпаси, отблъскваха турските атаки с камъни”.

Прочети повече в Blitz.bg: https://www.blitz.bg/obshtestvo/na-dneshniya-den-e-spasena-tsyala-blgariya_news356902.html
Отстояването на прохода и през следващите три дни с пристигналите подкрепления показва на противника категорично, че трябва да изостави първоначалния замисъл за успешна обсада на шипченските позиции и настъпление в Северна България. Изходът на войната, е решен на Шипка. На чуждестранните кореспонденти, посетили Шипченския проход след шестдневните августовски боеве, ген. Радецки заявява: „Пишете главно за храбрите ми полкове и доблестното българско опълчение, които, когато нямаха боеприпаси, отблъскваха турските атаки с камъни”.

Прочети повече в Blitz.bg: https://www.blitz.bg/obshtestvo/na-dneshniya-den-e-spasena-tsyala-blgariya_news356902.html
Боевете продължават и през следващите три дни. Отбраната на Шипка продължава и през есента и зимата на 1877 г. Този период влиза в историята като "Зимно шипченско стоене". Въпреки студа и мъглата, въпреки снежните бури и виелици, защитниците на Шипка геройски бранят прохода. За тези изпълнени с мъжество и саможертва дни телеграфът съобщава с кратката фраза: "На Шипка всичко е спокойно". Руските войници и българските опълченци превръщат прохода в непристъпна крепост, "в затворена врата за настъплението на турците към Северна България и отворена врата за победния поход на руската армия към Цариград", по думите на ген. Радецки.
След падането на Плевен ( 29 ноември/10 декември 1877 г.) руските войски преминават Балкана при изключително тежки зимни условия и пленяват турската армия на Вейсел паша в шейновския укрепен лагер на 28 декември 1877 г./ 9 януари 1878 г. Победата при Шипка-Шейново е достоен завършек на Шипченската епопея.
Жертвите, които руските полкове и българските дружини дават на Шипка и в полето на Шейново са около 11 000 – убити, ранени и безследно изчезнали, а над 9 000 души са замръзналите и заболелите по време на Зимното шипченско стоене.
Изходът на войната, е решен на Шипка. На чуждестранните кореспонденти, посетили Шипченския проход след шестдневните августовски боеве, ген. Радецки заявява: „Пишете главно за храбрите ми полкове и доблестното българско опълчение, които, когато нямаха боеприпаси, отблъскваха турските атаки с камъни”. Днес на Шипка има надпис: „Тук изгря свободата на България“. Копирано от: http://cherveno.bg

Изходът на войната, е решен на Шипка. На чуждестранните кореспонденти, посетили Шипченския проход след шестдневните августовски боеве, ген. Радецки заявява: „Пишете главно за храбрите ми полкове и доблестното българско опълчение, които, когато нямаха боеприпаси, отблъскваха турските атаки с камъни”. Днес на Шипка има надпис: „Тук изгря свободата на България“. Копирано от: http://cherveno.bg

Изходът на войната, е решен на Шипка. На чуждестранните кореспонденти, посетили Шипченския проход след шестдневните августовски боеве, ген. Радецки заявява: „Пишете главно за храбрите ми полкове и доблестното българско опълчение, които, когато нямаха боеприпаси, отблъскваха турските атаки с камъни”. Днес на Шипка има надпис: „Тук изгря свободата на България“. Копирано от: http://cherveno.bg
Информация за  паметник - "Българският опълченец"

 Признателността на българския народ към подвига на героите, защитили с кръвта си Шипченския проход и свободата на България  увенчава величественият Паметник на свободата, който гордо се възвисява на връх Шипка.
Той е построен с волните пожертвувания на целия народ, по проект на арх. Донков и скулптора Андреев. Откриването му става на 26 август 1934 г. Паметникът наподобява средновековна българска крепост. Той е висок 31,5 метра и към него водят 890 стъпала. Над централния вход гордо се възправя бронзов лъв – символ на българската държавност. На останалите три страни са изписани имената на Шипка, Шейново и Стара Загора – бойните полета, напомнящи за подвига на българските опълченци.
Информация - връх Шипка - Паметник на свободата

сряда, 9 август 2017 г.

ПРИЕМ НА СТУДЕНТИ И ДОКТОРАНТИ В ДЪРЖАВНИТЕ ВИСШИ УЧИЛИЩА

Министерският съвет одобри промени в постановлението, с което са определени условията и редът за утвърждаване на броя на приеманите за обучение студенти и докторанти в държавните висши училища. Одобрени бяха и промени в Списъка на приоритетните професионални направления.
Нововъведенията предвиждат да се оптимизира приемът на студенти в професионални направления и специалности от регулираните професии, които са получили положителна оценка на проекта за програмна акредитация. До изтичането на срока за искане на програмна акредитация приемът на студенти в тези професионални направления и специалности не трябва да надхвърля 30% от капацитета на съответното професионално направление или специалност, но в рамките на свободния капацитет.
С промените се създава възможност министърът на образованието и науката, съгласувано с министъра на здравеопазването, да предлага на Министерския съвет при необходимост и по-голям прием в специалности от регулираните професии от професионални направления „Обществено здраве“ и „Здравни грижи“.
При определянето на план-приема на висшите училища се дава възможност за взимане под внимание на оценките на Националната агенция за оценяване и акредитация след оповестяване на данните от рейтинговата система, но не по-късно от 1 януари на съответната година, за която се определя приема.
Допълнен е и Списъкът на приоритетните професионалните направления с тези от област „Хуманитарни науки“ – Филология, История и археология, Философия и Религия и теология.

неделя, 23 юли 2017 г.

Отдаваме почит на Никола Вапцаров

На 23 юли 1942 г. Никола Вапцаров е осъден на смърт по силата на Закона за защита на държавата, за организиране на подривна дейност срещу установения държавен ред по време на война. Късно вечерта на същия ден присъдата е изпълнена. В този ден Вапцаров пише последните си думи - двете стихотворения:


Прощално



На жена ми

Понякога ще идвам във съня ти
като нечакан и неискан гостенин.
Не ме оставяй ти отвън на пътя –
вратите не залоствай.

Ще влезна тихо. Кротко ще приседна,
ще вперя поглед в мрака да те видя.
Когато се наситя да те гледам –
ще те целуна и ще си отида.



Борбата е безмилостно жестока...



Борбата е безмилостно жестока.
Борбата както казват, е епична.
Аз паднах. Друг ще ме смени и...
                                                      толкоз.
Какво тук значи някаква си личност?!

Разстрел, и след разстрела – червеи.
Това е толкоз просто и логично.
Но в бурята ще бъдем пак със тебе,
народе мой, защото те обичахме!

14 ч. – 23.07.1942 г.

неделя, 12 март 2017 г.

Кандидатстудентски изпити по химия - информация

Изискванията за 2017-18 учебна година на различните университети са:
1. МУ-София
Изпитът по химия е задължителен за специалности - медицина, дентална медицина и фармация. Продължителност на изпита - 5 часа. Формат - тема и 4 задачи.
2. МУ-Варна
Изпитът по химия е задължителен за специалности - медицина, дентална медицина и фармация. Продължителност на изпита - 4 часа. Формат - тест 40 въпроса (20 неорганична и 20 органична химия) и 2 задачи (една от неорганична химия и една от органична химия).
3. МУ-Плевен
 Изпитът по химия е задължителен за специалности - медицина и фармация. Продължителност на изпита -  4 часа. Формат - тест 40 въпроса и 4 задачи. Програма за изпита по химия
4. МУ-Пловдив
Изпитът по химия е задължителен за специалности - медицина, дентална медицина и фармация. Продължителност на изпита - 2,5 часа. Формат - тест 40 въпроса и 2 задачи (една от неорганична химия и една от органична химия).
Програма за изпита по химия
5. Софийски университет "Св. Климент Охридски"
Изпитът по химия е задължителен за специалности медицина и фармация. Продължителност на изпита 4 часа. Формат - тест 20 въпроса и 4 задачи. Програма за изпита по химия.
6. Тракийски университет - Стара Загора
Изпитът по химия е задължителен за специалност медицина. Програма за изпита по химия.
Формат - 2 въпроса и 4 задачи.

сряда, 8 февруари 2017 г.

ДЕСЕТ ЗАПОВЕДИ ЗА РОДИТЕЛИ от Януш Корчак


 Януш Корчак е полско-еврейски педиатър и писател, роден през 1878 г. и загинал на 5 август 1942 г. в концлагера Треблинка, заедно с около 200 еврейски деца от сиропиталището, в което е бил лекар и възпитател. Предложено му е да се спаси, но той отказва.
• Не очаквай детето ти да бъде като теб или да бъде такова, каквото ти искаш. Помогни му да стане не като теб, а да бъде себе си.
• Не изисквай от детето си да плати за всичко, което ти си направил за него. Ти си му дал живот, как може да ти се отблагодари? То ще даде живот на друг, той - на трети и така - това е необратимият закон на благодарността.
• Не си изливай своите обиди върху детето, за да не ядеш на стари години горчив хляб. Понеже каквото посееш, това и ще поникне.
• Не се отнасяй към неговите проблеми високомерно. Всекиму е даден живот според силите и бъди сигурен, че неговият живот не е по-малко тежък, отколкото твоят, а може би дори е по-тежък, тъй като то няма опит.
• Не го унижавай!
• Не забравяй, че най-важните срещи за човека са срещите с неговите деца. Обръщай им повече внимание - никога не можем да знаем, кого срещаме в детето си.
• Не се измъчвай, че не можеш да направиш нещо за детето си. Измъчвай се, ако можеш, но не го правиш. Помни, че за детето е направено малко, ако не е направено всичко.
• Детето не е тиранин, който завладява целия ти живот, не е само плод на плътта и кръвта. Това е скъпоценна чаша, която Животът ти е дал да пазиш и да развиваш творческия огън в него. Това е разкрепостената любов на майката и бащата, които отглеждат не "нашето" или "своето" дете, а душа, която им е дадена на съхранение.
• Умей да обичаш чуждото дете. Никога не прави на чуждото дете това, което не би искал да правят на твоето.
• Обичай детето си и когато то е неталантливо, неудачник, когато е вече възрастен човек. Общувайки с него, радвай се, защото детето е празник, докато е с теб.

събота, 28 януари 2017 г.

Приказка за глухото жабче

Имало едно време една групичка от малки жабчета, които решили да си организират надбягване. Целта им била да се изкачат на върха на една много висока кула. Долу, около кулата, се събрала голяма тълпа да наблюдава състезанието и да аплодира участниците. И състезанието започнало...

В действителност, никой от тълпата не вярвал от сърце, че малките слабички жабчета ще достигнат върха на кулата. Чували се изказвания, като например - Ооо, пътят е толкива труден! Те НИКОГА няма да достигнат върха!... Или пък: - Не, НЯМА НАЧИН да достигнат върха! Кулата е толкова висока!... И малките слабички жабчета започнали да се скапват. И се отказвали. Едно по едно... ...Освен онези, които с бодра крачка продължавали да се изкачват нагоре и нагоре. А тълпата продължавала да крещи: - Толкова е трудно! Никой няма да успее!!! И все повече жабчета се уморявали и се отказвали. ...

Но ЕДНО продължавало нагоре, и нагоре, и нагоре... - Това НЯМА ДА СЕ ПРЕДАДЕ! На самия край всички други вече се били отказали да изкачват кулата. С изключение на онова мъничко жабче, което след неимоверни усилия, единствено успяло да стигне до върха!

Тогава всички други жабчета естествено поискали да разберат, как точно ТОВА жабче е успяло да го направи. Един от участниците попитал малкото жабче, как то, което е успяло, е намерило нужните сили, за да достигне върха? Оказало се, че... Победителят бил ГЛУХ!!!

А поуката от тази приказка е:

Никога не слушайте негативните и песимистични изказвания на другите!

Подминавайте ги, защото Ви отдалечават от Вашите най - красиви мечти!Тези, които носите в сърцето си!

Винаги мислете за силата, която носят думите! Защото всичко, което чувате или четете повлиява на духа и действията Ви!

Бъдете винаги позитивни! Негативните хора не намират решения и увеличават проблемите.

Бъдете глухи, когато някой Ви каже, че няма да се справите!

Или, че реализирането на една мечта е химера!

Ние сме това, което мислим!

Добрият хумор, смехът, щастието контролират и стреса!

Винаги мислете - АЗ МОГА ДА ГО НАПРАВЯ!

събота, 21 януари 2017 г.

Кандидатстудентски изпити по биология - информация

Кандидатстудентските изпити по биология в различните университети се провеждат в различен формат и по различни учебници за подготовка.  За учебната 2017-18 година изискванията са:

1. МУ-София
Изпитът по биология е задължителен за специалности - медицина, дентална медицина и фармация. Формат на изпита - шест въпроса по два от конспектите за 8 клас, 9 клас и 10клас. Продължителността на изпита е 5 часа.

2. Софийски университет
Изпитът по биология е задължителен за специалности - медицина и фармация.
Формат на изпита - тест от 30 въпроса върху учебното съдържание в програмата по биология и една тема от учебния материал от 9 и/или 10 клас. Продължителност на изпита - 4 часа.
  
3. МУ-Плевен
Изпитът по биология е задължителен за специалности - медицина и фармация.
Формат на изпита - тест върху учебния материал за 8 клас, 9клас и 10 клас. Програмата за изпита тук Продължителността на изпита е 4 часа.

4. МУ-Пловдив
Изпитът по биология е задължителен за специалности - медицина, дентална медицина и фармация.
Изпитът е с продължителност 2 часа и включва тест върху материала от 8, 9 и 10 клас.
Програма по биология

5. МУ-Варна
Изпитът по биология е задължителен за специалности - медицина, дентална медицина и фармация. Формат на изпита - тест върху учебния материал за 8 клас, 9 клас и 10 клас. Информация за формата тук

6. Лесотехнически университет
С конкурсен изпит по Биология  може да кандидатствате за специалностите: Ветеринарна медицина, Агрономство, Растителна защита, Екология и опазване на околната среда, Горско стопанство, Технология на дървесината, Стопанско управление;
 С оценка от държавен зрелостен изпит по Биология – за специалностите: Ветеринарна медицина, Агрономство, Растителна защита, Екология и опазване на околната среда, Горско стопанство, Технология на дървесината, Стопанско управление.
За различните специалности коефициентите, с които се умножава оценката от изпита и оценката от кандидатстудентския изпит, са различни - информация тук
Формат на изпита по Биология - 3 въпроса - по един въпрос от учебния материал за 8 клас, 9 класи 10 клас. Продължителността на изпита е 5 часа.

7. Тракийски университет - Стара Загора
Изпитът по биология е задължителен за специалност медицина.
Информация за балообразуването в ТУ тук
Изпитът по биология е с продължителност 5 часа. Формат на изпита - три теми - по една от 8 клас, 9 клас и 10 клас. Програма за изпита по биология тук










събота, 14 януари 2017 г.

Алберт Швайцер


"При никакви обстоятелства не желая да бъда специалист по всичко. Имам право да изляза извън рамките… Пожелавам си шанс, а не сигурност… Искам да се срещна с риска, да копнея за нещо и да го постигна, да преживея крушение и успех. Отхвърлям всяко предложение да продам порива си за дребни бакшиши. Предпочитам да се изправя пред трудностите на живота, отколкото да водя застраховано съществуване. По-добре напрегнатата възбуда на собствения успех, отколкото безличния покой на утопиите. Не заменям нито свободата си срещу благодеяния, нито човешките си достойнства за щедри дарове. Научил съм се сам да мисля, да действам, да гледам света право в лицето и да заявявам: "Това Творение е мое." Всичко се съдържа в думите: "Аз съм свободен човек."
Алберт Швайцер е роден на 14 януари 1875 г. в Кайзерсберг, Елзас, в семейството на лютерански пастор. Учил е в университетите в Страсбург, Берлин и Париж  и е доктор по философия и теология. Медицина започва да учи чак на 30-годишна възраст и защитава докторска дисертация на тема „Психологическа оценка на личността на Исус”. Веднага след това – през 1913-а, заедно със съпругата си заминава за Африка и със собствени средства открива болница в Ламбарене, Габон.
По време на Първата световна война като немски поданик е изпратен във френски лагер. След края на войната, при преминаването на Елзас към Франция, приема френско поданство. Няколко години прекарва в Европа и изнася концерти с творби за орган, чрез които събира средства за възстановяването на напълно разрушената през войната болница в Ламбарене. През 1924 г. се завръща там заедно с екип от лекари и медицински сестри, които работят в болницата безвъзмездно.
 Втората световна война заварва Швайцер в Габон. През 1957 г. публикува знаменитото си „Обръщение към човечеството”, в което призовава за прекратяване на експериментите с ядрено оръжие. Две години по-късно Швайцер окончателно се заселва в Ламбарене. Там доживява до 90 годишна възраст и умира на 4 септември 1965 г.

Как да учим ефективно. Осем правила за добра памет при учене


Как да учим ефективно.Осем правила за добра памет при учене. 

1. Първо правило. Новата информация да се "върже здраво" с предишната, за да не се забравя.
Това е необходимо, за да не се забравя наличната информация, която трябва да бъде усвоена и заучена.

2.Второ правило. При възприемане и запаметяване на новата информация да се използва най-развитата сетивна област.
Тук става дума за т.нар. зрителен, слухов, акустичен тип възприемане на информация. Запомня се 10% от това, което се слуша, 30% от това, което се вижда, 50% от това, което се слуша и гледа, 90% от това, което се прави.Именно на тези 90% се залага, когато се дават домашни на учениците.

3.Трето правило. Колкото е по-висока активността при учене, толкова е по-добър резултатът."Това искам да го запомня!".
В процеса на ученето са важни волята и интересът да се възприеме и запомни това, което се вижда и чува. По друг начин казано, трябва да сме мотивирани да научим материята, която усвояваме в момента.

4. Четвърто правило. Колкото по-малко се пречи на наизустяването, толкова по-добро е запаметяването.
Натрупването на информация в мозъка е сложен процес.Затова отговорът на този въпрос се свързва с отговора на други въпроси като напр. може ли да се учи на музика, запаметява ли се в раздразнено състояние, може ли книгата под възглавницата да върши чудеса и др. Отговорът на всеки един от тия въпроси е строго индивидуален.

5. Пето правило. Разпределеното учене е по-добро от масираното.
При дозираното учене се нуждаем от по-малко повторения в сравнение с масираното, за да получим един и същи резултат. По друг начин казано, трябва да заучaваме необходимата информация по-често и на по-малки порции, отколкото цели раздели наведнъж.

6.Шесто правило. Информацията за резултатите е от голямо значение за ученето.
Установили сме, че някои неща заучаваме по-лесно от други. Необходимо е не само да усвояваме и запаметяваме нова информация, но и да се упражняваме в неща, които вече сме усвоили и запомнили добре.Правилото важи особено за обучението по математика и чужди езици.

7.Седмо правило. Усвояването на материала с разбиране е основно условие за успех.
Възможностите за реализиране на това правило са следните: установяване на междупредметните връзки, задължителна работа с учебника, усвояване на информацията по предварително написан план.

8. Осмо правило. Резултатите от ученето се подобряват, ако се създадат подходящи условия, напр. подходящи светлина и работно място, подходяща температура в стаята за учене, достатъчно кислород в нея, правилно дозиране времето за учене с времето за почивка и др.

петък, 13 януари 2017 г.

Алеко Константинов


Алеко Иваницов Константинов, познат под псевдонима Щастливеца, е роден в град Свищов на 13 януари (1 януари стар стил) 1863 г. в семейството на видния свищовски търговец Иваница Хаджиконстантинов, а по майчина линия произхожда от голямата видинска фамилия Шишманови. Учи при частните учители Емануил Васкидович и Янко Мустаков, в Свищовското училище (1872 – 1874) и в Априловската гимназия в Габрово (1874 – 1877). По време на Руско-турската освободителна война е писар в канцеларията на свищовския губернатор Марко Балабанов (1877). Завършва средно образование в град Николаев, Русия (1881) и право в Новорусийския университет в Одеса (1885).
След завръщането си в България Алеко Константинов е съдия (1885 – 1886) и прокурор (1886) в Софийския окръжен съд, помощник-прокурор (1886 – 1888) и съдия (1890 – 1892) в Софийския апелативен съд. Два пъти уволняван по политически причини. Юрисконсулт на Софийското градско управление (1896). До края на живота си е адвокат на свободна практика в София.
Алеко Константинов подготвя и защитава успешно хабилитационен труд на тема „Правото за помилване по повод на новия наказателен закон“ (1896) с цел да стане преподавател по углавно и гражданско право в Юридическия факултет на Софийския университет. Посещава Всемирното изложение в Париж (1889), Земското индустриално изложение в Прага (1891) и Колумбовото изложение в Чикаго (1893).
Алеко Константинов развива активна обществена дейност. Той е училищен настоятел, член на Върховния македонски комитет, на настоятелството на дружество „Славянска беседа“, на Българското народообразователно дружество, на Комисията за насърчаване на местната индустрия, на Дружеството за насърчаване на изкуствата, на Музикалното общество, на Театралния комитет. По негова инициатива се създава първото туристическо дружество в България (начало на организиран туризъм – изкачването на Черни връх, 27 август 1895).
Още като студент Алеко Константинов проявява пристрастия към Петко Каравелов – идеолог на парламентаризма и демокрацията. Сътрудничи на основаното от него сп. „Библиотека 'Свети Климент'“. Той е член на Демократическата партия, водена от Петко Каравелов, участва в изготвянето на програмата ѝ, сътрудничи с фейлетони, пътеписи, дописки, статии в нейния орган в. „Знаме“ от създаването му (1894).
Алеко Константинов е убит при неуспешен атентат срещу съпартиеца му Михаил Такев на 23 май (11 май стар стил) 1897 година.
Автор е на голям брой фейлетони, разкази, пътеписи и други произведения. Най-известните му произведения са пътеписа  "До Чикаго и назад" и романа "Бай Ганьо" .

Публикуваме изповедта на Алеко Константинов, един светъл идеалист и оптимист, която той записва в своя „семеен албум” и споделя с проф. Иван Шишманов.

Кой според Вас е идеалът за земното щастие?
Свобода от всякакви условности и задължения.
Ако бихте желали да си имате девиза, коя бихте си взели?
Свобода, честност и любов.
Коя е според Вас най-почтената добродетел?
Любовта като сърдечна доброта.
Коя съдба Ви се вижда най-вече за окайване?
Да се разочароваш в силата на честността.
Кой порок мразите най-много?
Скъперничеството.
Кой е бил най-хубавият момент в живота Ви?
Пътуването ми в Америка и когато ми хрумна идеята за „Бай Ганя”.
Кой е на-тъжният момент в живота Ви?
Когато измряха домашните ми и аз останах без работа.
От кое място Ви е останал най-приятен спомен?
От върха на Айфеловата кула и от Ниагара.
Кой е според Вас най-хубавият момент през деня?
Ранна утрин преди изгрев слънце.
Кое развлечение Ви е най-приятно?
Гуляй на чист въздух и в мъжка компания.
Коя е най-любимата Ви миризма?
Миризмата на параходите и железниците.
Кое е любимото Ви занятие?
Да пиша хумористични очерки.
Коя е Вашата главна надежда?
Че кога да е, ще бъда оценен по достойнство.
Кое кръстно име бихте взели, ако бихте си го избрал сам?
Пак Алеко, а като псевдоним нещо смешно.
В коя страна бихте предпочели да живеете?
България.
Кой чужд народ Ви е най-симпатичен?
Французите.
Кое историческо лице Ви е най-симпатично?
Савонарола.
Кой е любимият Ви писател?
Тургенев.
Вярвате ли в приятелството?
Да.
Кое според Вас е майсторското творение на природата?
Младо и здраво човешко тяло.
Иван Шишманов, „Български критици”, студии, рецензии, спомени, писма
Български писател, София, 1969 г.

събота, 7 януари 2017 г.

Кандидатстудентски изпити в Софийски университет "Св.Климент Охридски"


Кандидатстудентска кампания 2017г.

Приемът на заявления за явяване на изпити за първата и втората кандидатстудентска сесия започва на 20 февруари 2017 г. Крайният срок е 10 март 2017 г. за първата кандидатстудентска сесия и 19 май 2017 г. – за втората кандидатстудентска сесия.

Променя се форматът на кандидатстудентските изпити по български език и литература и по история на България.
Кандидатстудентският изпит по български език и литература ще се състои от две задължителни части: тест с 50 въпроса и задача за изграждането на аргументативен тип текст (есе). Изпитът проверява и оценява знанията и уменията като резултат от обучението по български език и литература в средното училище. Максималният брой точки е 100 – 70 от теста, като 1/3 от точките са за въпросите по литература, и 30 точки за есето. Темата за аргументативния текст може да бъде върху твърдение/сентенция от литературен или нелитературен източник.
Кандидатстудентският изпит по история на България също включва два задължителни компонента – тест и тема. И двете части са върху проблематиката и фактологията на досегашната програма, съставена въз основа на учебното съдържание по история на България за XI-ти клас – задължителна подготовка. Оценката се изгражда според резултатите от теста и темата по шестобалната система със стъпка от 0.25 стотни.

ГРАФИК - КАНДИДАТСТУДЕНТСКИ ИЗПИТИ 2017/2018 г. 
Прием на документи за първа кандидатстудентска изпитна сесия 
от 20.02. до 10.03.2017 г.
Дата
Състезателен предмет
Начало на изпита
19 март
(неделя)
Математика II
Физика
9,00 ч.
14,00 ч.
26 март
(неделя)
История на България
География
9,00 ч.
14,00 ч.
02 април
(неделя)
Български език и литература
Математика I
9,00 ч.
14,00 ч.
09 април
(неделя)
Журналистика – писмен
Химия
9,00 ч.
14,00 ч.
23 април
(неделя)
Биология
Събеседване за специалност Изобразително изкуство
Теология (устен)
Музикален инструмент или пеене
9,00 ч.
9,00 ч.
12,00 ч.
14,00 ч.
Прием на документи за втора кандидатстудентска изпитна сесия – до 19.05.2017 г.
28 май
(неделя)
Немски език
Испански език
9,00 ч.
14,00 ч.
04 юни
(неделя)
Български език и литература
Италиански език
Философия и социални науки
9,00 ч.
14,00 ч.
14.00 ч.
10 юни
(събота)
Журналистика (писмен)
Математика I
9,00 ч.
14,00 ч.
11 юни
(неделя)
Английски език
Биология
9,00 ч.
14,00 ч.
17 юни
(събота)
История на България
Химия
9,00 ч.
14,00 ч.
18 юни
(неделя)
Математика ІI
Теология (устен)
Руски език
9,00 ч.
12,00 ч.
14,00 ч.
24 юни
(събота)
Журналистика (устен)
Събеседване за специалност Изобразително изкуство
Музикален инструмент или пеене
Физика
9,00 ч.
9,00 ч.
13,00 ч.
14,00 ч.
25 юни
(неделя)
Френски език
География
9,00 ч.
14,00 ч.