понеделник, 27 декември 2021 г.
сряда, 22 декември 2021 г.
Условия за прием на кандидат-студенти в Медицински университет-София за новата академична 2022/23г
Условия за прием на кандидат-студенти в Медицински университет-София за новата академична 2022/23г.
- За специалностите Медицина, Дентална медицина и Фармация на ОКС „Магистър“:
Сбор от оценките от проведен ДЗИ по БЕЛ и утроените оценки от положените кандидатстудентски изпити по биология и химия. Максимален бал: 42.00.
2. За специалности на ОКС „бакалавър“ по направление 7.5. Здравни грижи във ФОЗ „Проф.д-р Цекомир Воденичаров, дмн“ и във филиал „Проф. д-р Иван Митев“-Враца: „Медицинска сестра“, „Акушерка“ и „Лекарски асистент“,
както и за специалност „Кинезитерапия“ на ОКС „бакалавър“ по направление 7.4. Обществено здраве във ФОЗ, балообразуващи са:
– оценката от ДЗИ по БЕЛ (при липса на оценка от положен зрелостен изпит по български език да се взема оценката по български език от дипломата за средно образование) +
– оценката по биология от ДЗИ (при липса на оценка от положен зрелостен изпит по биология да се взема оценката по биология от дипломата за средно образование) +
– среден успех от дипломата за средно образование. Максимален бал 18.
3. За специалност „Обществено здраве и здравен мениджмънт“на ОКС „бакалавър“ по направление 7.4. Обществено здраве във ФОЗ „Проф.д-р Цекомир Воденичаров, дмн“ балообразуващи са:
– оценката от ДЗИ по БЕЛ (при липса на оценка от положен зрелостен изпит по български език да се взема оценката по български език от дипломата за средно образование) +
– удвоената оценка от средния успех от дипломата за средно образование. Максимален бал 18.
4. Заспециалностите на ОКС „Професионален бакалавър по…“ в направление 7.5. Здравни грижи в Медицински колеж „Й. Филаретова“ – София:
– оценката от ДЗИ по БЕЛ (при липса на оценка от положен зрелостен изпит по български език да се взема оценката по български език от дипломата) и
– удвоената оценка от писмения изпит върху „Мотивация за осъществяване на здравни грижи на нуждаещите се“.
За специалност „Зъботехник“ :
– оценката от ДЗИ по БЕЛ (при липса на оценка от положен зрелостен изпит по български език да се взема оценката по български език от дипломата)+
– удвоената оценка от писмения изпит върху „Мотивация за осъществяване на здравни грижи на нуждаещите се“ +
– удвоената оценка от състезателния изпит по Моделиране.
5. При балообразуването за прием на кандидат-студенти, български граждани, завършили средното си образование в чужбина, Академичният съвет на МУ-София реши да се прилага § 3 от Допълнителните разпоредби на „Наредбата за държавните изисквания за прием на студенти във висшите училища в Република България“, а именно:
§ 3. (Изм. – ДВ, бр. 47 от 2005 г.; изм., бр. 47 от 2018 г.; изм., бр. 9 от 2020 г.)
(1) Когато в дипломата за средно образование няма оценка по учебен предмет, която участва в образуването на състезателния бал, лицето може да валидира компетентности по този учебен предмет в съответствие с чл. 166, ал. 5 от Закона за предучилищното и училищното образование и при условията и по реда на Наредба №11за оценяване на резултатите от обучението на учениците (обн., ДВ, бр. 74 от 2016 г.; изм., бр. 78 от 2017 г.).
(2) В случаите по ал. 1 в образуването на състезателния бал участва оценката по съответния учебен предмет от документа по чл. 168, ал. 1, т. 2 от Закона за предучилищното и училищното образование.
(3) Когато в образуването на състезателния бал участва оценката по учебния предмет български език и литература, но в дипломата за средно образование на лицето такава не е вписана, за отделни специалности вместо нея за балообразуваща може да бъде взета оценката от успешно положен тест по български език, като минималното ниво от теста не може да е по-ниско от В2.
(4) Оценката по ал. 3 е от успешно положен тест, одитиран от европейска езикова организация – партньор на Съвета на Европа, и се приравнява към „отличен” (6,00).
(5) (Изм. – ДВ, бр. 9 от 2020 г.) За кандидат-студенти, които през последните години на обучението си са били ученици в чуждестранни училища не по-малко от 3 години, когато в образуването на състезателния бал участва оценката по държавен зрелостен изпит по български език и литература, но в дипломата за средно образование на лицето такава не е вписана, по решение на Академичния съвет на висшето училище и за отделни специалности вместо нея за балообразуваща може да бъде взета средноаритметичната оценка от зрелостния изпит по съответния чужд език, изучаван в държавата, и оценката по ал. 4.
(6) Когато в дипломата за средно образование са вписани две оценки по балообразуващия учебен предмет, като едната от тях е от държавния зрелостен изпит, а другата – от курса на обучение, за балообразуваща оценка се счита оценката от държавния зрелостен изпит.
(7) При образуването на състезателния бал на кандидат-студенти, чиято диплома за средно образование е издадена преди въвеждането на държавни зрелостни изпити и нямат оценка от държавен зрелостен изпит по български език и литература, за балообразуваща се взема оценката от зрелостния изпит по български език и литература или от зрелостния изпит по общообразователна подготовка, ориентиран към проверка на компетентностите по български език и литература.
Източник:МУ-София
вторник, 7 декември 2021 г.
Рейтинговата система на висшите училища в България 2021 г.
Рейтинговата система на висшите училища в България 2021 г.
неделя, 12 септември 2021 г.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ обявява допълнителен прием за учебната 2021/2022 година
За незаетите места в редовна и в задочна форма, субсидирани от държавата, както и за незаетите места за обучение срещу заплащане, Софийският университет обявява допълнителен прием при следния график:
От 13 до 17 септември 2021 г. е срокът за регистрация за класиране. Процедурата по регистриране за класиране и подаване на документи за класиране е електронизирана и се извършва единствено на адрес: https://online.uni-sofia.bg с линк от главната страница на Университета – http://www.uni-sofia.bg. Достъпът до електронния портал изисква задължителна начална регистрация чрез валидни лични данни и валиден адрес на електронната поща.
В сектор „Прием на студенти“ на Ректората е допустимо единствено валидиране на информацията от предварително направения от кандидат-студента запис в електронизираната система само по изключение и при невъзможност кандидатите да се регистрират онлайн.
Класирането ще бъде обявено на 21 септември 2021 г. Записването на новоприетите студенти ще бъде на 23 и 24 септември 2021 г.
Източник: СУ
събота, 7 август 2021 г.
Всички висши училища да представят условията си за прием през 2022 г. до края на октомври т.г.
Всички висши училища да представят условията си за прием през 2022 г. до края на октомври т.г. Това включва приемането на оценките от държавните зрелостни изпити и начините за балообразуване за отделните специалности при кандидатстването за академичната 2022-2023 г.
Това изисква Министерството на образованието и науката (МОН) с писмо до университетите. Целта е да бъдат информирани своевременно родителите и учениците, които през следващата година ще бъдат в първия випуск, завършил средното си образование по новия Закон за предучилищното и училищното образование (ЗПУО).
МОН е създало условия за всеки, успешно завършил XII клас, да кандидатства за продължаване на образованието си във висше училище без ограничение. Като балообразуващи по преценка на съответното висше училище могат да се включат с различни коефициенти една или няколко от следните оценки:
- от държавен зрелостен изпит (ДЗИ) по български език и литература;
- от ДЗИ върху профилирана подготовка в XI и XII клас (за лицата, които са изучавали съответния учебен предмет като профилиращ);
- от ДЗИ върху общообразователна подготовка по предмети, изучавани само в първи гимназиален етап (за лицата, които не са изучавали съответния предмет като профилиращ, но са положили по свое желание допълнителен ДЗИ след ХII клас);
- от ДЗИ върху общообразователна подготовка по предмети, изучавани в XI и в XII клас (за лицата, които не са изучавали съответния предмет като профилиращ, но са положили по свое желание допълнителен ДЗИ след ХII клас);
- от зрелостни изпити върху общообразователна подготовка, положени преди 2022 г.;
- включени в дипломата за средно образование след XII клас (в случаите, когато съответният предмет е изучаван като профилиращ, но не е положен ДЗИ по този предмет);
- включени в удостоверението за завършен първи гимназиален етап след Х клас (което ще е приложено към дипломата за средно образование, но резултатите от него няма да участват при изчисляване на общия успех в нея).
Най-много въпроси постъпват в МОН във връзка с приема в медицински специалности. Във връзка с това на 27 юли т.г. министър Николай Денков се срещна с ръководствата на университетите с обучение по тези специалности. В свое становище до МОН седемте висши училища предлагат варианти за промяна в балообразуването при кандидатстване за медицински специалности. Те предполагат изменение в Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалностите „Медицина“ и „Дентална медицина“ за придобиване на образователно-квалификационна степен „магистър“ и Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността „Фармация“ за придобиване на образователно-квалификационна степен „магистър“. Предложенията на университетите ще бъдат обсъдени с Министерството на здравеопазването, което е съавтор на наредбата заедно с МОН.
За всичко това МОН информира омбудсмана на Републиката доц. Диана Ковачева, която беше сигнализирала министерството за проблеми, свързани с кандидатстването във висши училища на учениците, които завършват средно образование през 2022 г. по реда и условията на ЗПУО.
Източник: МОН
понеделник, 14 юни 2021 г.
Регистрация за редовни кандидатстудентски изпити и класиране в МУ-София
Прием на документи онлайн – от 14.06.2021 г. до 12:00 часа на 30.06.2021 г.
МУ-София - система за онлайн кандидатстване
Регистрация за класиране в СУ
Процедурата по регистриране за класиране и подаване на документи за класиране е електронизирана и се извършва единствено на адрес: https://online.uni-sofia.bg с линк от главната страница на Университета – http://www.uni-sofia.bg .
Достъпът до електронния портал изисква задължителна начална регистрация чрез валидни лични данни и валиден адрес на електронната поща.
Кандидат-студентите се регистрират за класирането в срок от 8,30 ч. на 14 юни до 17,00 ч. на 30 юни 2021 г. Таксата за участие в класирането е 30.00 лева.
Документите за участие в класиране са:
1. Заявление за кандидатстване, попълнено в електронната система, като се изисква задължителна начална регистрация чрез валидни лични данни и валиден адрес на електронна поща (кандидат-студенти, участвали в конкурсни изпити, не е необходимо да правят нова начална регистрация);
2. Сканирано копие на дипломата за завършено средно образование;
2.1. Завършилите небългарски училища представят сканирано копие на удостоверението за завършено средно образование, издадено от МОН или от Регионалното управление на образованието по местоживеене, съдържащо преизчислените по шестобалната система оценки по отделните предмети;
3. Платена такса за участие в класирането. Внесена такса за участие в класирането не се възстановява. Плащането на таксата за участие в класиране при регистрацията в електронната система се извършва само по указаните в нея начини.
За успешно завършена регистрация се счита такава, при която на кандидата е генериран входящ кандидатстудентски номер. Регистрацията се счита за валидна и се добива право за участие в класиране след одобрение на направения от кандидата запис с прикачени документи и получен входящ номер на регистрацията.
Подадените документи важат за кандидатстване едновременно за обучение със средства от държавния бюджет за издръжка на обучението и за обучение срещу заплащане, както и за редовна и задочна форма, ако са точно попълнени и кандидатът отговаря на необходимите условия за класиране.
Не се правят промени и допълнения във вече валидиран кандидатстудентски запис с получено одобрение на документите и генериран входящ номер.
Не се приемат документи, изпратени по пощата.
Първият етап на класирането се извършва на 6 юли 2021 г. Вторият етап на класиране се извършва на 13 юли 2021 г. Третият, окончателен, етап на класирането се извършва на 20 юли 2021 г.
петък, 11 юни 2021 г.
Електронни услуги на Министерството на образованието и науката
Първите пет електронни услуги на Министерството на образованието и науката вече са достъпни за граждани и юридически лица чрез Портала за достъп на електронни административни услуги. Порталът се управлява от Държавна агенция „Електронно управление“.
По електронен път вече ще може да се заявява издаването на удостоверение за придобито до 27.12.1995 г. в България полувисше или висше образование, както и за придобита до 22.05.2007 г. образователно-квалификационна степен „специалист по …”. Услугата е достъпна на електронен адрес. Удостоверението се издава на български и чуждестранни граждани за ползване в чужбина.
Нова електронна услуга се въвежда и за частните детски градини и училища. Техни представители вече ще могат да подават заявления за вписване, промени и отписване от регистъра на институциите в системата на предучилищното и училищното образование и чрез Портала на електронен адрес. Частните детски градини и училища не могат да работят, без да са вписани в регистъра и да имат издадено удостоверение за това.
От същото улеснение ще се възползват и частните професионални колежи. За да осъществяват своята дейност, те трябва също да са вписани в регистъра на професионалните колежи и да имат издадено удостоверение от МОН. Занапред професионалните колежи ще могат да подават заявления за вписване, отписване или промени към регистъра и през Портала за електронни административни услуги на електронен адрес.
Другите две електронни услуги се отнасят до предоставянето на вътрешни административни услуги. Електронно заявление за издаване на писмено съгласие за промяна на предназначението на сграда или на част от сграда, отредена за обект на образованието и науката, може да се подаде на електронен адрес. Електронно заявление за издаване на писмено съгласие за изменение на подробни устройствени планове за промяна на предназначението на урегулирани поземлени имоти, отредени за обекти на образованието и науката, може да се поиска чрез заявление, подадено на електронен адрес.
На посочените интернет адреси могат да се намерят заявленията за всяка от е-услугите. Остава и възможността за подаване на заявленията по пощата и на място в Центъра за административно обслужване на МОН.
Източник: МОН
понеделник, 24 май 2021 г.
сряда, 19 май 2021 г.
Записване за учебната 2021-2022 година
Записваме за следващата учебна година 2021/22. Обучението ще е дистанционно и/или присъствено. Работно време от понеделник до петък от 10 до 17 часа, само с предварително записан час за консултация на телефон 0876 66 8464 или alfa.standard2011@gmail.com
вторник, 18 май 2021 г.
Държавни зрелостни изпити 2021 г.
Пожелаваме отлично представяне на предстоящите зрелостни изпити на дванадесетокласниците!
сряда, 5 май 2021 г.
Формат на кандидатстудентските изпити по биология и химия за учебната 2022/ 2023 г. в МУ-София
Академичният съвет на свое заседание утвърди следните промени във формата на кандидатстудентските изпити по биология и химия за прием на студенти по специалностите Медицина, Дентална медицина и Фармация за учебната 2022/ 2023 г.:
Кандидатстудентски изпит по БИОЛОГИЯ ще бъде с времетраене 4 часа
Формат:
МОДУЛ 1 с продължителност 90 минути, който да включва:
– 20 тестови задачи с един верен отговор или комбинация от повече от един верен отговор.
– 2 или 3 отворени въпроса (в зависимост от необходимото време за отговор), които изискват графично представяне на биологични структури или процеси чрез схеми, модели и символи;
МОДУЛ 2 с продължителност 150 минути, който да включва:
– 20 въпроса с отворен отговор, прецизно дефинирани така, че да изискват кратък и еднозначен отговор (една дума, няколко думи или едно изречение).
– Четири отворени въпроса, които изискват разширен отговор.
Програмата за изпита по биология ще включва материал от задължителната подготовка по предмета Биология и здравно образование (материалът от 8, 9, и 10-ти клас на гимназиите) и материал от профилираната подготовка (11 и 12-ти клас). Ще се включат тези раздели от гимназиалната програма, които съответстват на особеностите на преподаването в МУ-София.
Кандидатстудентски изпит по ХИМИЯ ще бъде с времетраене 4 часа
Формат: Изпитът включва следните три елемента:
Елемент 1 - Тест - включва общо 48 тестови въпроси:
- 40 тестови въпроси от тип затворени въпроси с множествен избор. Необходимо е кандидат- студентът да посочи верният отговор, който е един от четири възможности;
- 8 отворени тестови въпроси. Кандидат- студентът трябва да отговори кратко, точно и ясно на поставения въпрос.
Максималният брой точки е 80, отговарящи на оценка Отличен 6..
Елемент 2 – задача по обща и неорганична химия, включваща 8-10 реакции /в зависимост от сложността/. Отговорите да бъдат представени с изравнени химични уравнения, включително йонни уравнения и електронни баланси. Условията на реакциите се отбелязват над стрелка.
Елемент 3 – задача по органична химия включваща 8-10 реакции / в зависимост от сложността/. Отговорите да бъдат представени с химични уравнения. Условията на реакциите се отбелязват над стрелка. Изписват се химичните наименования на получените продукти.
Крайната оценка се формира като средна аритметична от оценките на трите елемента.
Балообразуване: Сбор от оценките по биология и химия от държавните зрелостни изпити, а ако липсват такива - от оценките от курса на обучение по тези предмети от дипломата за завършено първо ниво на гимназиалното образование и удвоените оценки от конкурсните изпити по биология и химия.
Максимален бал: 36.00.
Източник: МУ-София
четвъртък, 15 април 2021 г.
Формат на кандидатстудентските изпити по биология и химия за учебната 2022/2023 г. в МУ-Варна
Във връзка с подготовката и провеждането на кандидатстудентската кампания за учебната 2022/2023 г. в МУ-Варна, са публикувани отговори на най-често задаваните въпроси от страна на кандидат-студентите, които се обучават по новата учебна програма в средните училища на територията на Република България и предстои да получат дипломите си за средно образование през 2022 г.:
Отговор: Право да кандидатстват за специалностите „Медицина", „Дентална медицина" и „Фармация" ще имат всички зрелостници, завършили средно образование, независимо дали са изучавали биология и химия като профилиращи дисциплини през 11 и 12 клас. Съгласно Наредбите за единни държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалностите „Медицина", „Дентална медицина" и „Фармация" за образователно-квалификационна степен „магистър" при класиране на кандидатите оценките от държавните зрелостни изпити, а ако няма такива – от курса на обучение, по учебните предмети биология и химия от дипломата за средно образование, са балообразуващи.
* Посочените издания на сборници с тестови въпроси и задачи за кандидатстудентските изпити в МУ-Варна включват и материал, който понастоящем се изучава не само в първо гимназиално ниво, но и във втори гимназиален етап в рамките на профилиращите предмети по биология и здравно образование и химия и опазване на околната среда.
** При подготовката за кандидатстудентските изпити за прием в МУ-Варна за учебната 2022/2023 година се препоръчва използването на учебници и учебни помагала по биология и здравно образование и по химия и опазване на околната среда, издадени както преди 2017 г., така и тези, издадени в периода от 2017-2020 година, утвърдени със заповед на Министерството на образованието и науката за предучилищно и училищно образование, задължителна и профилирана подготовка. Очаква се издаването на още учебници за профилирана подготовка, утвърдени със заповед на Министерството на образованието и науката за предучилищно и училищно образование, които ще бъдат включени в препоръчителната литература за подготовката на кандидат-студентите.
понеделник, 1 март 2021 г.
петък, 26 февруари 2021 г.
Промяна на датите на предварителните изпити в МУ-София
На свое заседание Академичния съвет На МУ-София утвърди предложенията за провеждане на кандидатстудентска кампания за прием на български студенти в МУ- София за уч. 2021/ 2022 г. като предвид епидемичната обстановка в страната и във връзка с Писмо № 0211- 49/ 18.02.2021 г. от Министъра на образованието и науката се правят корекции в графика за провеждане на предварителните кандидатстудентски изпити в МУ- София както следва:
За кандидат-студентите за специалностите „Медицина”, „Дентална медицина” и „Фармация”:
Предварителни кандидатстудентски изпити:
- Прием на документи онлайн – от 01.04.02021 г. до 12.00 часа на 28.04.2021 г.
- Конкурсен изпит по биология – 15.05.2021 г.
- Конкурсен изпит по химия – 16.05.2021 г.
Редовни кандидатстудентски изпити:
- Прием на документи онлайн – от 14.06.2021 г. до 30.06.2021 г.
- Конкурсен изпит по биология – 03.07.2021 г.
- Конкурсен изпит по химия – 04.07.2021 г.
- Източник: МУ-София
сряда, 10 февруари 2021 г.
Кандидатстудентски изпити в ЛТУ
За прием за учебната 2021/2022 година Лесотехническият университет организира предварителни кандидатстудентски изпити по Математика, Биология и Рисуване:
• БИОЛОГИЯ – ТЕСТ – 9 април 2021 г. (петък) – 9:00 часа (продължителност 2 часа)
• МАТЕМАТИКА – ТЕСТ – 9 април 2021 г. (петък) – 13:00 часа (продължителност 4 часа)
• РИСУВАНЕ – ГРАФИКА – 10 април 2021 г. (събота) – 9:00 часа (продължителност 5 часа)
ВЪВ ВРЪЗКА С ДИНАМИЧНАТА ЕПИДЕМИЧНА ОБСТАНОВКА ФОРМАТЪТ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ПРЕДВАРИТЕЛНИТЕ ИЗПИТИ (ПРИСЪСТВЕН ИЛИ ОНЛАЙН) ЩЕ БЪДЕ УТОЧНЕН НА ПО-КЪСЕН ЕТАП (ДО 29.03.2021 г.)
Заявления за явяване на предварителни изпити ще се приемат само онлайн от 29.03.2021 г. до 07.04.2021 г. Документи могат да се подават и в бюрата на “Център за кандидатстудентска подготовка и информация” (ЦКПИ) и “Национална асоциация за прием на студенти” (НАПС) в страната до 06.04.2021 г.
Програми за изпитите по биология, математика и рисуване може да намерите тук: ЛТУ-указания за изпитите
понеделник, 1 февруари 2021 г.
Програми за изпити в СУ
Софийският университет ще проведе кандидатстудентски изпити за учебната 2021/22 г. по биология и химия за специалностите „Медицина“ и „Фармация“, по математика І и математика ІІ за специалностите във Факултета по математика и информатика, Физическия факултет и Стопанския факултет, както и по физика за специалностите във Физическия факултет. С оценките от изпитите по биология и химия кандидат-студентите ще могат да кандидатстват и за специалности в Биологическия факултет, Факултета по химия и фармация и Физическия факултет.
четвъртък, 28 януари 2021 г.
Кандидатстудентска кампания на Софийския университет през 2021 г.
За учебната 2021/2022 година Софийският университет ще признава оценките от държавен зрелостен изпит като конкурсни за кандидатстване в 116 от общо 118 бакалавърски програми.
петък, 15 януари 2021 г.
Кандидатстудентски изпити в МУ-София за учебната 2021/22 г.
За прием на студенти по специалностите Медицина, Дентална медицина и Фармация в МУ-София за учебната 2021/ 2022 г. предварителните конкурсни изпити ще се проведат на 17.04.2021г. по биология, а на 18.04.2021 г. по химия.
петък, 1 януари 2021 г.
Честита 2021 година!
Честита 2021 година!