неделя, 23 декември 2018 г.
четвъртък, 20 декември 2018 г.
Академичният съвет прие документите за кандидатстудентската кампания на Софийския университет през 2019 г.
На заседание на Академичния съвет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, проведено на 19 декември 2018 г., бяха приети документите за кандидатстудентската кампания през 2019 г. - Правилник, график за провеждане на двете кандидатстудентски сесии и балообразуването за специалностите в Алма матер.
Приемът на заявления за явяване на изпити за първата и втората кандидатстудентска сесия започва на 18 февруари 2019 г.
Крайният срок е 15 март 2019 г. за първата кандидатстудентска сесия и 23 май 2019 г. за втората кандидатстудентска сесия. Таксата за явяване на изпит е 30 лв.
Крайният срок е 15 март 2019 г. за първата кандидатстудентска сесия и 23 май 2019 г. за втората кандидатстудентска сесия. Таксата за явяване на изпит е 30 лв.
Първата изпитна сесия ще се проведе в неделните дни в периода 24 март - 28 април 2019 г., а втората - в съботните и неделните дни от 26 май до 23 юни 2019 г.:
24 март - журналистика – писмен и математика - I
31 март - математика – II, география, събеседване за специалност „Изобразително изкуство“, музикален инструмент или пеене
7 април - български език и литература, теология – устен, събеседване за специалност Музикални медийни технологии и тонрежисура
14 април- история на България и биология
21 април – физика, събеседване за специалност „Графичен дизайн“ и химия
2 юни- журналистика – писмен, немски език и философия и социални науки
8 юни - български език и литература, биология, физика и италиански език
9 юни – английски език, математика I и събеседване за специалност Музикални медийни технологии и тонрежисура
15 юни – история на България и химия
16 юни - математика ІI, събеседване за специалност „Графичен дизайн“, испански език и руски език
22 юни - журналистика – устен, събеседване за специалност „Изобразително изкуство“, теология – устен, музикален инструмент или пеене
23 юни - френски език и география.
Кандидат-студентите се регистрират за класиране в срок от 17 до 29 юни 2019 г. Процедурата по регистриране за класиране и подаване на документи за класиране е електронизирана и се извършва единствено на адрес: https://online.uni-sofia.bg с линк от главната страница на Университета – http://www.uni-sofia.bg.
Кандидат-студентите отново ще имат възможност да подадат документи и на място в Софийския университет или в бюрата на фирмите в страната, където крайният срок ще бъде до 28 юни 2019 г. Зрелостниците могат да заплатят и таксите за явяване на изпит и за участие в класирането онлайн, в случай че регистрирането им е изцяло чрез онлайн системата за кандидатстудентската кампания.
На 9 юли 2019 г. ще бъде обявен първият етап на класирането на кандидат-студентите. Класираните кандидат-студенти ще имат възможност от 10 юли до 12 юли 2019 г. включително да се запишат в специалността, в която са класирани, като не участват в следващите етапи; да депозират оригинала на дипломата за средно образование и да попълнят декларация за участие в следващите етапи на класиране за по-предна желана специалност; да не потвърдят или да не се запишат – в тези случаи отпадат от всички класирания и губят придобитите студентски права. Незаетите от тях места се попълват на следващото класиране. Класираните по първа желана специалност кандидати трябва да се запишат на този етап от класирането без право на потвърждаване или изчакване края на класиранията. Некласираните от този етап кандидати не подават декларация за участие в класирането и не депозират диплома за средно образование, тъй като участват автоматично в следващия етап на класирането.
На 16 юли 2019 г. ще бъде обявен вторият етап на класирането. В него участват потвърдилите от първия етап кандидати, за които е възможно прекласиране в по-предна желана специалност, посочена в състезателния картон, както и некласираните кандидат-студенти. Потвърждаването или записването на класиралите се от втория етап кандидати се извършва от 17 до 19 юли 2019 г. включително. Непотвърдилите от второто класиране кандидати губят правото си за участие в третото класиране.
Третият етап на класирането ще бъде обявен на 23 юли 2019 г. Срокът за записване е от 24 до 26 юли 2019 г. Резултатите от това класиране са окончателни.
Пет от общо 119 специалности не използват оценките от матурите вместо изпит. Това са регулираните специалности „Право“, „Медицина“ и „Фармация“ и две от специалностите във Факултета по журналистика и масова комуникация – „Журналистика“ и „Връзки с обществеността“.
Изпитите за специалност „Медицина“ са по биология и по химия.
Две са новите бакалавърски програми за учебната 2019/2020 година на Софийския университет – „Геопространствени системи и технологии“ и „Счетоводство, финанси и дигитални приложения“ (на английски език).
До края на януари 2019 г. ще бъде издаден Справочник за кандидат-студентите. В края на февруари следващата година ще стартира участието на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в кандидатстудентските борси в страната.
четвъртък, 22 ноември 2018 г.
МУ-София обяви графика за КСК 2019/2020
1. Предварителни изпити за специалностите Медицина, Дентална медицина и Фармация:
БИОЛОГИЯ - 24 март 2019 г. ХИМИЯ - 7 април 2019 г.
Записване за участие в предварителните изпити от 01 МАРТ 2019 г. до 21 МАРТ 2019 г. Документите се подават в Национален център по обществено здраве и анализи, бул. „Акад. Иван Гешов“ № 15, ет. 12, Ректорат на Медицински университет-София, Учебен отдел.
Работно време – всеки работен ден (без събота и неделя) от 9.00 до 12.00 ч. и от 13.00 до 15:30 ч.
Такси за подаване на документи за предварителните изпити: за един изпит – 70 лв.; за два изпита – 100 лв.
2. Редовни изпити за специалностите Медицина, Дентална медицина и Фармация:
БИОЛОГИЯ - 30 юни 2019 г. ХИМИЯ - 7 юли 2019 г.
Записване за участие в редовните изпити и класиране за специалностите Медицина, Дентална медицина и Фармация от 17 ЮНИ 2019 г. до 12.00 ЧАСА НА 28 ЮНИ 2019 г.
Документите се подават в Национален център по обществено здраве и анализи, бул. „Акад. Иван Гешов“ № 15, ет. 12, Ректорат на Медицински университет-София, Учебен отдел.
Работно време – всеки ден от 8.30 до 12.00 ч. и от 12.30 до 15:30 ч., в събота – от 9.00 до 14.00 ч.
Първо класиране - 15 юли 2019 г.
Източник: МУ-СОФИЯ
понеделник, 5 ноември 2018 г.
КРЪВ ОТ КЪРТИЦА
КРЪВ ОТ КЪРТИЦА
В моя магазин идват малко клиенти - оглеждат клетките на животните и обикновено нищо не купуват. Помещението е тясно, по-едър човек няма как да се завърти, срещу него се протягат жаби, гущери, червеи. Идват учители, които получават комплект опитни животни за часовете по биология, мяркат се и рибари, за да разровят кутиите със стръв. Ще затворя магазина, не мога да покривам загубите. Но така съм свикнала с тази глупава стаичка, с мрака и миризмата на формалин. Ще съжалявам най-много за гущерчетата, които имат очи колкото лещени зърна. Не зная какво правят с тези плашливи същества, надявам се, че не ги убиват след демонстрациите.
Един ден в магазина влезе жена. Беше малка, свита като купчинка сняг напролет. Тя се доближи до мене. В моята тъмница белите й ръце приличаха на умрели риби. Не ме погледна, нищо не каза, само подпря лакти на щанда. Сигурно не беше дошла да купи нещо, просто й бе прилошало на улицата. Заклати се леко, каквато беше слаба, щеше да падне, ако не бях хванала ръката й. Тя мълчеше. Въобще не приличаше на моите купувачи.
- Имате ли къртици? - изведнъж запита непознатата. Очите й проблясваха като стара, разкъсана паяжина с малко паяче в средата - зеницата.
- Къртици ли? - спрях. Трябваше да й кажа, че никога не съм продавала и никога не съм виждала къртици. Жената искаше друго да чуе - погледът й пареше, ръцете й се протегнаха към мене. Не можех да помогна, знаех.
- Нямам - казах. Тя въздъхна, после изведнъж се обърна настрана, без да пророни дума. Беше свита, отчаяно се стремеше да заглуши разочарованието в беззвучните си стъпки.
- Ей, стойте! - викнах. -Може да имам къртици. - Не зная защо го казах.
Тя спря. Погледна ме.
- Кръвта на къртицата лекувала - прошепна жената. - Трябва да изпиеш три капки.
Хвана ме страх. Мъка дълбаеше очите й.
- Поне болката за малко спирала... - прошушна тя, после гласът й угасна съвсем.
- Вие ли сте болна? - попитах, без да мисля с колко допълнителна тежест я мъча.
- Синът ми.
Бръчиците около прозрачните й клепачи потрепериха. Ръцете й, изтънели като изсъхнали клони, се дръпнаха от щанда. Исках да я успокоя, да й дам нещо - поне чаша вода. Тя се взираше в пода, раменете й бяха тесни и още повече се свиваха в тъмносивото палто.
- Искате ли вода? - Нищо не каза. Когато взе чашата и отпи, мрежата бръчици около очите й затрепери по-силно. - Нищо, нищо - разбъбрих се аз. Не знаех как да продължа. Тя се обърна и прегърбена закрета към вратата.
- Ще ви дам кръв от къртица! - креснах.
Жената спря. Вдигна ръка към челото си и не я сне.
Избягах в задната стаичка. Не мислех какво правя, не ме интересуваше, че ще я излъжа. Вътре в мрака ме гледаха гущерите. Нямаше откъде да взема кръв. Нямах къртици. Жената чакаше отвън. Може би още не беше снела ръката от очите си. Блъснах вратата да не види. Порязах китката си с малкото ножче, което винаги държах в чекмеджето при моливите и хартията за писане на писма. От раничката полека започна да изтича кръв. Не болеше, ала се страхувах да гледам как се изцежда в шишето. Събра се малко - сякаш наблещукаха въглени. Излязох от малката задна стая, забързах към жената.
- Ето ви - казах. - От къртица е тая кръв!
Тя не проговори, взря се в ръката ми, по която все още се стичаха кървави капки. Спуснах лакътя зад гърба си. Жената ме гледаше, мълчеше. Въобще не посегна към шишенцето. Обърна се към вратата. Настигнах я, блъснах стъклото в ръцете й.
- От къртица е! От къртица е!
Взе полека шишето. Вътре като догарящ огън блещукаше кръвта. След малко извади пари от оръфаната си, отдавна загубила цвят чанта.
- Не. Не ща - казах аз.
Жената не ме погледна. Хвърли на масата банкнотите и тръгна към вратата. Исках да я изпратя, или поне пак да й дам вода, преди да си отиде. Усещах, че не й трябвам, никой не й беше необходим. Останах сама в магазинчето. От клетките към мене гледаха животните. Както винаги.
Есента продължаваше да засипва града с мъгливи дни, еднакви като близнаци с непотребните жълти листа на дърветата. Скоро трябваше да закрия магазина. Онази жена можеше да се върне. Знаех, че само ще мълчи. Едва ли синът й щеше да се спаси с кръв от къртица и все пак аз я излъгах. Беше мразовито навън. Хората бързаха покрай витрината на моето магазинче и само малчугани се спираха да погледат препарираните животни. Нямах купувачи в този студ.
Една сутрин вратата рязко се отвори. Оная, малката женица, влезе вътре. Затича към мене. Исках да се скрия в съседния тъмен коридор, ала тя ме настигна. Прегърна ме. Беше много слаба и много лека. Плачеше. Задържах я да не падне, така безсилна изглеждаше. Изведнъж вдигна лявата ми ръка. Белегът от раната беше изчезнал, но тя откри мястото. Залепи устни към китката, сълзите й навлажниха кожата на ръката ми и ръкава на синята работна престилка.
- Той ходи - изплака жената и скри с длани несигурната си усмивка.
Искаше да ми даде пари. Беше донесла нещо в голяма кафява чанта. Държеше ме за ръка, не искаше да си отива. Усетих, че се е стегнала, че малките й пръсти са по-твърди и не треперят. Изпратих я, ала тя дълго стоя на ъгъла - малка и усмихната в студа. После улицата опустя. Беше ми хубаво в магазинчето. Така сладка ми се стори старата, глупава миризма на формалин. Животните бяха прекрасни и ги обичах като деца.
Още същия следобед пред тезгяха в тъмната стая дойде един човек. Висок, приведен, подплашен.
- Имате ли кръв от къртица? - запита, очите му, залепнали към лицето ми, не мигаха. Погледът му ме уплаши.
- Нямам. Никога не съм продавала къртици тук.
- Имате! Имате! Жена ми ще умре. Три капки само! - хвана лявата ми ръка, повдигна насила китката, изви я.
- Три капки! Иначе ще я загубя!
Кръвта ми потече от порязаното много бавно. Мъжът държеше шишенцето, капките се търкаляха бавно към дъното. После мъжът си отиде и остави на масата пари.
На другата сутрин пред вратата на магазинчето ме чакаше голяма тълпа хора. Ръцете им стискаха малки ножчета и малки шишенца.
- Кръв от къртица! Кръв от къртица! - викаха, кряскаха, блъскаха се.
Всеки имаше мъка вкъщи и нож в ръката.
Източник liternet.bg
четвъртък, 1 ноември 2018 г.
понеделник, 15 октомври 2018 г.
Йордан Йовков
„Мъдрец наистина беше Сали Яшар, много нещо беше видял, много нещо беше преживял, но едно беше ясно за него: с мъки, с нещастия е пълен тоя свят, но все пак има нещо, което е хубаво, което стои над всичко друго — любовта между хората".
Йордан Йовков, „Песента на колелетата”
вторник, 2 октомври 2018 г.
Димчо Дебелянов
ДА СЕ ЗАВЪРНЕШ В БАЩИНАТА КЪЩА...
Да се завърнеш в бащината къща,
когато вечерта смирено гасне
и тихи пазви тиха нощ разгръща
да приласкае скръбни и нещастни.
Кат бреме хвърлил черната умора,
що безутешни дни ти завещаха -
ти с плахи стъпки да събудиш в двора
пред гостенин очакван радост плаха.
Да те присрещне старата на прага
и сложил чело на безсилно рамо,
да чезнеш в нейната усмивка блага
и дълго да повтаряш: мамо, мамо...
Смирено влязъл в стаята позната,
последна твоя пристан и заслона,
да шъпнеш тихи думи в тишината,
впил морен поглед в старата икона:
аз дойдох да дочакам мирен заник,
че мойто слънце своя път измина...
----------------------------------
О, скрити вопли на печален странник,
напразно спомнил майка и родина!
понеделник, 1 октомври 2018 г.
Ти си върхът
Джен Синсеро е известен мотивационен лектор и автор на бестселъри. Чрез своите семинари, статии и книги тя е помогнала на хиляди хора да трансформират личния и професионалния си живот и да постигнат успех.
Изпитвате ли удовлетвореност от живота си? Общувате ли пълноценно с околните? Харесвате ли работата си? Постигнали ли сте финансова стабилност? Ако отговорът на поне един от тези въпроси е „не“ и не знаете как да промените ситуацията, то тази книга ще ви вдъхне кураж да осъществите и най-смелите си мечти.
Книгата й " Ти си върхът" е продадена в над 1 милион екземпляра и е преведена на повече от двайсет езика. Практическата ориентация, ефективният подход, добрата структура и перфектното чувство за хумор на авторката превръщат „Ти си върхът“ в един от най-успешните съвременни наръчници за самоусъвършенстване.
Изпитвате ли удовлетвореност от живота си? Общувате ли пълноценно с околните? Харесвате ли работата си? Постигнали ли сте финансова стабилност? Ако отговорът на поне един от тези въпроси е „не“ и не знаете как да промените ситуацията, то тази книга ще ви вдъхне кураж да осъществите и най-смелите си мечти.
Книгата й " Ти си върхът" е продадена в над 1 милион екземпляра и е преведена на повече от двайсет езика. Практическата ориентация, ефективният подход, добрата структура и перфектното чувство за хумор на авторката превръщат „Ти си върхът“ в един от най-успешните съвременни наръчници за самоусъвършенстване.
Цитати от книгата
„Ако искате да имате живот, какъвто не сте живели,
ще трябва да правите неща, каквито не сте правили.“
„Колкото повече време прекарвате в настоящето, толкова по-пълноценен ще бъде животът ви.“
„Фактът, че някой безотказно преследва целите си, е невероятно разстройващ
за човека, който цял живот си намира солидни оправдания да не го прави.“
„Когато сме щастливи и обичаме себе си, не се тревожим за глупостите
(нашите или тези на другите).“
„Когато, вместо да прославяме онова, което сме, живеем в страх от това какво ще кажат другите, ние обричаме живота си на скучно еднообразие.“
„Вие сте отговорни за това, което казвате и правите.
Но не сте отговорни за това дали то вбесява или не другите.“
„Това, което другите мислят за теб, няма нищо общо с теб,
а единствено с тях самите.“
„Повечето отговори се разкриват в процеса на действие, не на мислене.“
„Да простите – означава да бъдете добри не към другия, а към себе си.“
„Понякога пътят към свободата е свързан с решението да бъдете щастлив,
а не прав.“
„Това, върху което изберете да се фокусирате, се превръща във ваша реалност.“
„Ако наистина искате да промените живота си, ще намерите начин.
Ако не, ще си намерите оправдание.“
„Най-големите ни страхове са най-голямата загуба на време.“
„Хората от вашето обкръжение са чудесни огледала,
които ви показват кои сте и колко много или малко обичате себе си.“
„Никой не е стигнал до върха на планината, без да се е препъвал
и да е падал по очи.“
„Единственият провал е да се откажеш.
Всичко останало е просто събиране на информация.“
„Колкото повече имате, толкова повече трябва да давате.“
„Единствената стойност, която нещата притежават, е тази,
която ние им придаваме.“
събота, 22 септември 2018 г.
110 години Независима България! Честит празник!
110 години Независима България! Честит празник!
Независимостта на България е провъзгласена на 22 септември (5 октомври нов стил) 1908 година в Търново. С този акт българската държава отхвърля политическата и финансовата си зависимост от Османската империя, наложена ѝ от големите европейски държави с Берлинския договор тридесет години по-рано, а българският княз приема титлата „цар“.
Независимостта на България е провъзгласена на 22 септември (5 октомври нов стил) 1908 година в Търново. С този акт българската държава отхвърля политическата и финансовата си зависимост от Османската империя, наложена ѝ от големите европейски държави с Берлинския договор тридесет години по-рано, а българският княз приема титлата „цар“.
понеделник, 17 септември 2018 г.
Ваканции и неучебни дни за учебната 2018/2019 година
Начало и край на ваканциите с изключение на лятната през учебната 2018/2019 година:
01.11.2018 г. – 04.11.2018 г. вкл. – есенна
22.12.2018 г. – 02.01.2019 г. вкл. – коледна
05.02.2019 г. – междусрочна
30.03.2019 г. – 07.04.2019 г. вкл. – пролетна за I - XI клас
05.04.2019 г. – 07.04.2019 г. вкл. – пролетна за XII клас
22.12.2018 г. – 02.01.2019 г. вкл. – коледна
05.02.2019 г. – междусрочна
30.03.2019 г. – 07.04.2019 г. вкл. – пролетна за I - XI клас
05.04.2019 г. – 07.04.2019 г. вкл. – пролетна за XII клас
Неучебни дни:
21.05.2019 г. – ДЗИ по БЕЛ
23.05.2019 г. – втори ДЗИ
23.05.2019 г. – втори ДЗИ
Дни за провеждане на НВО в VII клас и на ДИ за СПК
06.06.2019 г. – Държавен изпит по теория за СПК
17.06.2019 г. – НВО по БЕЛ
19.06.2019 г. – НВО по математика
21.06.2019 г. – НВО по чужд език (по желание на ученика)
17.06.2019 г. – НВО по БЕЛ
19.06.2019 г. – НВО по математика
21.06.2019 г. – НВО по чужд език (по желание на ученика)
Начало на втория учебен срок на учебната 2018/2019 година:
06.02.2019 г. – I - XII клас
Край на втория учебен срок на учебната 2018/2019 година:
15.05.2019 г. – XII клас (13 учебни седмици)
31.05.2019 г. – I - IV клас (14 учебни седмици)
14.06.2019 г. – V - VI клас (16 учебни седмици)
28.06.2019 г. – V - VI клас (18 учебни седмици за паралелки в спортни училища)
28.06.2019 г. – VII - XI клас (18 учебни седмици)
31.05.2019 г. – I - IV клас (14 учебни седмици)
14.06.2019 г. – V - VI клас (16 учебни седмици)
28.06.2019 г. – V - VI клас (18 учебни седмици за паралелки в спортни училища)
28.06.2019 г. – VII - XI клас (18 учебни седмици)
Източник: МОН
четвъртък, 26 април 2018 г.
Такси за кандидатстване и за обучение в държавните висши училища за 2018/2019 г.
Правителството утвърди таксите за кандидатстване и обучение в
държавните висши училища за учебната 2018/2019 година. Те са определени
въз основа на предложенията на академичните ръководства на висшите
училища.
Намаление на такси за студенти се регистрира единствено при СУ „Св. Климент Охридски“. Те са с най-големи стойности при специалностите от професионално направление „Физически науки“ и за специалността „Ядрена химия“. В редовна форма на обучение годишните такси са 200 лв. (при 750 лв. за настоящата учебна година), а в задочна форма на обучение са 100 лева (при 300 лева за тази година). СУ „Св. Кл. Охридски“ обаче увеличава таксите за новоприети студенти в професионалните направления „Администрация и управление“, „Право“, „Психология“, и „Филология“. Увеличението за редовната форма на обучение е в границите 40-61 лв., а за задочна форма – 100-160 лв. Единствено в професионално направление „Социални дейности“ се отчита по-голямо увеличение в задочната форма – 300 лв.
Без промяна остават таксите за студенти в 17 държавни висши училища – Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, ШУ „Епископ Константин Преславски“, ТУ – София, ТУ – Варна, УАСГ – София, МГУ – София, ЛТУ – София, МУ – София, МУ – Варна, УНСС, Икономически университет – Варна, НМА „Проф. Панчо Владигеров“, НАТФИЗ „Кр. Сарафов“, АМТИ – Пловдив, НСА, ВСУ “Л. Каравелов” и УниБИТ.
В 16 висши училища се увеличават таксите за обучение в някои професионални направления средно с 11,7 на сто.
В ПУ „Паисий Хилендарски“ се увеличават таксите с по 40 лв. във всички професионални направления, с изключение на тези в „Администрация и управление“, „Туризъм“, „Икономика“ и направленията от природните науки, математика и информатика, както и техническите науки. Във ВТУ “Св. Св. Кирил и Методий” увеличението е с 50 лв. само за новоприети студенти в професионално направление „Педагогика“ – редовна и задочна форма. В техническите университети увеличение има в Габрово – от 100 лв. до 240 лв. в редовна форма и до 30 лв. в задочна форма, а студентите в ХТМУ – София, ще плащат 50 лв. повече във всички професионални направления.
В медицинските университети повишение на таксите има в Пловдив и в Плевен. За първия университет таксите се повишават с 250 лв. в направленията „Медицина“, „Фармация“ и „Стоматология“ – за І курс редовна форма на обучение. При втория университет се наблюдава увеличение от 50 лв. до 100 лв. в различните професионални направления.
Източник:
http://www.government.bg/bg/prestsentar/zasedaniya-na-ms/dneven-red-na-zasedanieto-na-ministerskiya-savet-na-25-04-2018-g
Намаление на такси за студенти се регистрира единствено при СУ „Св. Климент Охридски“. Те са с най-големи стойности при специалностите от професионално направление „Физически науки“ и за специалността „Ядрена химия“. В редовна форма на обучение годишните такси са 200 лв. (при 750 лв. за настоящата учебна година), а в задочна форма на обучение са 100 лева (при 300 лева за тази година). СУ „Св. Кл. Охридски“ обаче увеличава таксите за новоприети студенти в професионалните направления „Администрация и управление“, „Право“, „Психология“, и „Филология“. Увеличението за редовната форма на обучение е в границите 40-61 лв., а за задочна форма – 100-160 лв. Единствено в професионално направление „Социални дейности“ се отчита по-голямо увеличение в задочната форма – 300 лв.
Без промяна остават таксите за студенти в 17 държавни висши училища – Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, ШУ „Епископ Константин Преславски“, ТУ – София, ТУ – Варна, УАСГ – София, МГУ – София, ЛТУ – София, МУ – София, МУ – Варна, УНСС, Икономически университет – Варна, НМА „Проф. Панчо Владигеров“, НАТФИЗ „Кр. Сарафов“, АМТИ – Пловдив, НСА, ВСУ “Л. Каравелов” и УниБИТ.
В 16 висши училища се увеличават таксите за обучение в някои професионални направления средно с 11,7 на сто.
В ПУ „Паисий Хилендарски“ се увеличават таксите с по 40 лв. във всички професионални направления, с изключение на тези в „Администрация и управление“, „Туризъм“, „Икономика“ и направленията от природните науки, математика и информатика, както и техническите науки. Във ВТУ “Св. Св. Кирил и Методий” увеличението е с 50 лв. само за новоприети студенти в професионално направление „Педагогика“ – редовна и задочна форма. В техническите университети увеличение има в Габрово – от 100 лв. до 240 лв. в редовна форма и до 30 лв. в задочна форма, а студентите в ХТМУ – София, ще плащат 50 лв. повече във всички професионални направления.
В медицинските университети повишение на таксите има в Пловдив и в Плевен. За първия университет таксите се повишават с 250 лв. в направленията „Медицина“, „Фармация“ и „Стоматология“ – за І курс редовна форма на обучение. При втория университет се наблюдава увеличение от 50 лв. до 100 лв. в различните професионални направления.
Източник:
http://www.government.bg/bg/prestsentar/zasedaniya-na-ms/dneven-red-na-zasedanieto-na-ministerskiya-savet-na-25-04-2018-g
сряда, 25 април 2018 г.
25 април - Ден на ДНК
Today is DNA Day, a holiday commemorating the day in 1953 when James
Watson, Francis Crick, Maurice Wilkins, Rosalind Franklin and various
colleagues all published papers on the structure of DNA.
неделя, 22 април 2018 г.
22 април - Ден на Земята!
Първоначално е обявен през 1970 г. в САЩ и Канада, като международен се
чества от 1990 г., празникът в България се отбелязва от 1993 г. Целта е
да се обединят хората на планетата в защита на околната среда
Мотото на Международния ден на Майката Земя през 2018 г. е спирането на замърсяването с пластмасови изделия.
Осем милиона тона пластмаса завършват в световния океан всяка година, убивайки обитателите му и увреждайки морската екосистема. Нужни са стотици години, за да се разгради. При изгаряне пластмасата често отделя отровни газове, които не само са вредни за нас и околната среда, но и допринасят за глобалното затопляне.
Можем да сложим край на това, като намалим употребата си на пластмаса. Не е толкова трудно, колкото изглежда. Ето няколко съвета от WWF как:
1. Кафе в чаша за многократна употреба.
В България ежедневно се изхвърлят хиляди чаши за кафе. По-малко от 1% от тях могат да бъдат рециклирани, мнозинството прекарват до 50 години на сметище, след като траят само няколко минути в ръката ви. Няма нужда да се отказвате от любимата напитка, просто си носете чаша за многократна употреба. На пазара вече има най-различни варианти.
2. Носете си ваша бутилка.
Пластмасовите бутилки са най-честата находка при почистване на плажовете по цял свят. Капачките често се озовават в стомасите на морските птици. Спред редица изследвания пластмасовите бутилки отделят в съдържаната течност пластмасови микрочастици, а това може да има негативен ефект върху здравето ни.
Най-добре е да си носите ваша бутилка за многократна употреба, а ако все пак се наложи, може да изберете продукт в стъклена такава.
3. Пазарувайте с чанти и торби за многократна употреба
Удобно, екологично, а и спестовно – често се налага да заплащате найлоновата торбичка в магазина. След това плаща и природата.
4. Домашна храна.
Приготвянето на храна вкъщи и пренасянето ѝ в контейнери за многократна употреба ще ви спести множество пластмасови кутии. Предпочитате топлата витрина в супермаркетите или опцията „за вкъщи“ на близкото заведение? Просто носете въпросните контейнери с вас и помолете да ви слагат храната в тях.
5. Кажете „Не!“ на пластмасовите прибори.
Ако си носите прибори за многократна употреба или изберете биоразградими такива, лично ще спестите на природата 466 ненужни пластмасови продукта годишно (толкова е средното потребление на човек). Според различни статистики използваме пластмасовите прибори средно по 3 мин. преди да ги изхвърлим.
6. Сламките изсмукват живот.
Сламките изсмукват живота от океаните. Пластмасовите сламки и бъркалки се разграждат около 200 години. Но това има лесно решение – ако не са ви нужни, не ги използвайте. Опция са хартиените сламки или "стария метод" на отпиване. Наистина ли си заслужава да пиете коктейла си със сламка, която ще седи на сметището дълго след 100-ия ви рожден ден?
7. Откажете се от дъвките.
Ежедневно използваме дъвки, за да освежим дъха си. Традиционно произвеждани от смола на дърво, днес те масово се изработват от пластмаса и каучук. За да избегнете вредата към природата и здравето си, се откажете от тях или използвайте алтернатива – дъвки на естествена основа.
8. Брокатът – гостът на партито, който никога не си тръгва.
Брокатът е изработен от пластмаса с толкова малък размер, че е особено смъртоносен за живота в океана. Тази микропластмаса лесно може да стигне до нашата трапеза, тъй като дори планктонът и ракообразните могат да я погълнат. Но не се притеснявайте, може да блестите и без угризения. На пазара вече има екологични и биоразградими опции. Просто избирайте внимателно и с мисъл за природата.
Мотото на Международния ден на Майката Земя през 2018 г. е спирането на замърсяването с пластмасови изделия.
Осем милиона тона пластмаса завършват в световния океан всяка година, убивайки обитателите му и увреждайки морската екосистема. Нужни са стотици години, за да се разгради. При изгаряне пластмасата често отделя отровни газове, които не само са вредни за нас и околната среда, но и допринасят за глобалното затопляне.
Можем да сложим край на това, като намалим употребата си на пластмаса. Не е толкова трудно, колкото изглежда. Ето няколко съвета от WWF как:
1. Кафе в чаша за многократна употреба.
В България ежедневно се изхвърлят хиляди чаши за кафе. По-малко от 1% от тях могат да бъдат рециклирани, мнозинството прекарват до 50 години на сметище, след като траят само няколко минути в ръката ви. Няма нужда да се отказвате от любимата напитка, просто си носете чаша за многократна употреба. На пазара вече има най-различни варианти.
2. Носете си ваша бутилка.
Пластмасовите бутилки са най-честата находка при почистване на плажовете по цял свят. Капачките често се озовават в стомасите на морските птици. Спред редица изследвания пластмасовите бутилки отделят в съдържаната течност пластмасови микрочастици, а това може да има негативен ефект върху здравето ни.
Най-добре е да си носите ваша бутилка за многократна употреба, а ако все пак се наложи, може да изберете продукт в стъклена такава.
3. Пазарувайте с чанти и торби за многократна употреба
Удобно, екологично, а и спестовно – често се налага да заплащате найлоновата торбичка в магазина. След това плаща и природата.
4. Домашна храна.
Приготвянето на храна вкъщи и пренасянето ѝ в контейнери за многократна употреба ще ви спести множество пластмасови кутии. Предпочитате топлата витрина в супермаркетите или опцията „за вкъщи“ на близкото заведение? Просто носете въпросните контейнери с вас и помолете да ви слагат храната в тях.
5. Кажете „Не!“ на пластмасовите прибори.
Ако си носите прибори за многократна употреба или изберете биоразградими такива, лично ще спестите на природата 466 ненужни пластмасови продукта годишно (толкова е средното потребление на човек). Според различни статистики използваме пластмасовите прибори средно по 3 мин. преди да ги изхвърлим.
6. Сламките изсмукват живот.
Сламките изсмукват живота от океаните. Пластмасовите сламки и бъркалки се разграждат около 200 години. Но това има лесно решение – ако не са ви нужни, не ги използвайте. Опция са хартиените сламки или "стария метод" на отпиване. Наистина ли си заслужава да пиете коктейла си със сламка, която ще седи на сметището дълго след 100-ия ви рожден ден?
7. Откажете се от дъвките.
Ежедневно използваме дъвки, за да освежим дъха си. Традиционно произвеждани от смола на дърво, днес те масово се изработват от пластмаса и каучук. За да избегнете вредата към природата и здравето си, се откажете от тях или използвайте алтернатива – дъвки на естествена основа.
8. Брокатът – гостът на партито, който никога не си тръгва.
Брокатът е изработен от пластмаса с толкова малък размер, че е особено смъртоносен за живота в океана. Тази микропластмаса лесно може да стигне до нашата трапеза, тъй като дори планктонът и ракообразните могат да я погълнат. Но не се притеснявайте, може да блестите и без угризения. На пазара вече има екологични и биоразградими опции. Просто избирайте внимателно и с мисъл за природата.
понеделник, 2 април 2018 г.
2 април - Международен ден на детската книга
2 април - Международен ден на детската книга
Датата съвсем не е избрана случайно -това е рождената дата на Ханс Кристиан Андерсен.
снимка: Humanity
Датата съвсем не е избрана случайно -това е рождената дата на Ханс Кристиан Андерсен.
снимка: Humanity
сряда, 28 март 2018 г.
131 години от рождението на Димчо Дебелянов
На 28 март през 1887г. е роден Димчо Дебелянов в Копривщица в семейството на Вельо Дебелянов и Цана Илиева Стайчина. През 1896 г., след смъртта на бащата, семейството се премества в Пловдив при най-възрастния брат Иван. Там Димчо Дебелянов учи в „Жълтото училище“, по-късно в Пловдивската мъжка гимназия, сега Гимназия с хуманитарен профил „Св. св. Кирил и Методий“, където пише първите си стихотворения, които после изгаря.
През 1904 г. семейството на Дебелянов се преселва в София и наема квартира на ул. „Оборище“ 46. През 1906 г. в списание „Съвременност“ са отпечатани първите публикувани творби на поета: „На таз, която в нощи мълчаливи“, „Когато вишните цъфтяха“ и други, които са подписани с името Димчо Дебелянов. По това време той е на 19 години и негов кумир е Пенчо Славейков, малко по-късно и Пейо Яворов.
След 1907 г. Димчо Дебелянов сътрудничи на „Българска сбирка“, „Съвременник“, „Нов път“, „Оса“
и други издания. В хумористичните издания той печата сатирични творби с
псевдоними, като Аз, Амер, Тафт, Сулбатьор и други. През есента на 1907
г. се записва в Юридическия факултет на Софийския университет, следващата година се премества в Историко-филологическия факултет, но следва само две години.
Любознателен по природа, научава френски, руски, английски език и превежда автори като Бодлер, Верлен, дори Шекспир.
В края на октомври 1912 г. Димчо Дебелянов е мобилизиран в 22-ри пехотен тракийски полк в Самоков. През Балканската война е обикновен войник (редник) в Самоков. От септември 1913 г. е преместен в Школата за запасни офицери в Княжево. Две години по-късно е произведен в чин подпоручик. В началото на Първата световна война сам настоява да бъде изпратен на фронта, макар че не подлежал на мобилизация. В края на януари (29 януари) 1916
г. заминава като доброволец на Македонския фронт, където престоява
около осем месеца. През нощта на 30 септември ротата, чието командване
му е поверено от няколко дни, влиза в сражение с англичаните. Подпоручик
Дебелянов пада убит в това сражение на 2 октомври 1916 г., около 10 часа сутринта в боя близо до Горно Караджово (днес Моноклисия), на 29 години и 6 месеца. Погребан е на следващия ден в двора на българската църква в Демирхисар (или Валовища, днес Сидирокастро).
През 1931 г. по инициатива на литературния кръг „Живо слово“ костите му са пренесени в родната му Копривщица. По-късно скулпторът Иван Лазаров
е поканен да направи паметник на поета. При едно от посещенията си в
Копривщица той видял баба Лила Паралеева (изгубила съпруг и син във
войните) да седи на прага на портата си – подпряла глава на ръка и
унесена в мисли. Това му дало идеята за паметника. Тъй като Лила
Паралеева скоро след това починала, скулпторът използвал за модел баба
Лала Душкова[2]. Скулптурата „Майка“ е поставена на гроба на поета през 1934 г.
източник: Уикипедия
вторник, 6 март 2018 г.
Информация за матури 2018 година
От днес до 16 март 2018 г. учениците от ХII клас, които желаят да се
явят на държавни зрелостни изпити (ДЗИ), трябва да подадат заявления до
директорите на училищата, в които се обучават. За тази учебна година
няма промени в учебно-изпитните програми, в които са регламентирани
видът и форматът на изпита и учебното съдържание. Задължителният
зрелостен изпит по български език и литература ще се проведе на 21 май, а
вторият задължителен изпит ще е на 23 май. ДЗИ по желание ще са от 29 май до 1 юни по график, който ще бъде обявен допълнително.
В заявленията си за явяване на ДЗИ младежите посочват, че освен на
задължителния изпит по български език и литература, ще се явят по
определен предмет на втори задължителен изпит, както и дали ще полагат
трети изпит, който е по желание.
Зрелостниците могат да избират за втори задължителен изпит, както и за ДЗИ по желание между следните предмети: математика, физика и астрономия, химия и опазване на околната среда, география и икономика, история и цивилизация, биология и здравно образование, философски цикъл и чужд език.
Зрелостниците в професионалните гимназии могат да не се явяват на втори задължителен държавен зрелостен изпит. Законът за предучилищното и училищното образование позволява като оценка от втория задължителен ДЗИ в дипломата им да се запише средноаритметичната стойност от оценките, получени на държавните изпити за придобиване на професионална квалификация.
Държавните зрелостни изпити са писмени и анонимни. Провеждат се в рамките на 4 астрономически часа, като за учениците със специални образователни потребности са предвидени допълнително 2 астрономически часа. По всеки от предметите учениците отговарят на въпроси с избираем отговор и на въпроси със свободен отговор. По български език и литература, чужд език, история и цивилизация, география и икономика и по философия се изисква създаване на текст, а по математика – решаване на задачи. Всеки изпит се оценява с максимум 100 точки.
На сайта на МОН (рубрика Общо образование, подрубрика Държавни зрелостни изпити) е публикувана подробна информация, актуална към 28 февруари 2018 г., за решенията на висшите училища в кои професионални направления и специалности ще приемат с оценките от матурите, както и за кои специалности оценките ще бъдат включени в балообразуването за кандидатстудентска кампания 2018 в акредитираните висши училища в България. За начина на балообразуване зрелостниците трябва да потърсят информация от съответното висше училище.
До 18 май 2018 г. учениците ще получат служебна бележка за допускане до ДЗИ и ще бъдат обявени списъците с разпределението на зрелостниците по училища, сгради и зали.
Изпитните работи ще бъдат оценени в периода от 25.05.2018 г. до 08.06.2018 г. Резултатите от матурите ще бъдат обявени до 13 юни 2018 г.
Зрелостниците могат да избират за втори задължителен изпит, както и за ДЗИ по желание между следните предмети: математика, физика и астрономия, химия и опазване на околната среда, география и икономика, история и цивилизация, биология и здравно образование, философски цикъл и чужд език.
Зрелостниците в професионалните гимназии могат да не се явяват на втори задължителен държавен зрелостен изпит. Законът за предучилищното и училищното образование позволява като оценка от втория задължителен ДЗИ в дипломата им да се запише средноаритметичната стойност от оценките, получени на държавните изпити за придобиване на професионална квалификация.
Държавните зрелостни изпити са писмени и анонимни. Провеждат се в рамките на 4 астрономически часа, като за учениците със специални образователни потребности са предвидени допълнително 2 астрономически часа. По всеки от предметите учениците отговарят на въпроси с избираем отговор и на въпроси със свободен отговор. По български език и литература, чужд език, история и цивилизация, география и икономика и по философия се изисква създаване на текст, а по математика – решаване на задачи. Всеки изпит се оценява с максимум 100 точки.
На сайта на МОН (рубрика Общо образование, подрубрика Държавни зрелостни изпити) е публикувана подробна информация, актуална към 28 февруари 2018 г., за решенията на висшите училища в кои професионални направления и специалности ще приемат с оценките от матурите, както и за кои специалности оценките ще бъдат включени в балообразуването за кандидатстудентска кампания 2018 в акредитираните висши училища в България. За начина на балообразуване зрелостниците трябва да потърсят информация от съответното висше училище.
До 18 май 2018 г. учениците ще получат служебна бележка за допускане до ДЗИ и ще бъдат обявени списъците с разпределението на зрелостниците по училища, сгради и зали.
Изпитните работи ще бъдат оценени в периода от 25.05.2018 г. до 08.06.2018 г. Резултатите от матурите ще бъдат обявени до 13 юни 2018 г.
събота, 3 март 2018 г.
събота, 6 януари 2018 г.
170 години от рождението на Христо Ботев
Майце си
Ти ли си, мале, тъй жално пела,
ти ли си мене три годин клела,
та скитник ходя злочестен ази
и срещам това, що душа мрази?
Бащино ли съм пропил имане,
тебе ли покрих с дълбоки рани,
та мойта младост, мале, зелена
съхне и вехне люто язвена?!
Весел ме гледат мили другари,
че с тях наедно и аз се смея,
но те не знаят, че аз веч тлея,
че мойта младост слана попари!
Отде да знаят? Приятел нямам
да му разкрия що в душа тая;
кого аз любя и в какво вярвам -
мечти и мисли - от що страдая.
Освен теб, мале, никого нямам,
ти си за мене любов и вяра;
но тука вече не се надявам
тебе да любя: сърце догаря!
Много аз, мале, много мечтаях
щастие, слава да видим двама,
сила усещах - що не желаях?
Но за вси желби приготви яма!
Една сал клета, една остана:
в прегръдки твои мили да падна,
та туй сърце младо, таз душа страдна
да се оплачат тебе горкана...
Баща и сестра и братя мили
аз да прегърна искам без злоба,
пък тогаз нека измръзнат жили,
пък тогаз нека изгния в гроба!
Абонамент за:
Публикации
(
Atom
)